1. Ana Sayfa
  2. Tarihte İlkler
  3. Türkiye’de ilk atıcılık (baltrap) sporu nerede ve kim tarafından yapılmıştır?

Türkiye’de ilk atıcılık (baltrap) sporu nerede ve kim tarafından yapılmıştır?


Türkiye’de ilk atıcılık (baltrap) sporu, İstanbul‘da yapılmıştır. Atıcılık sporunu Türkiye’ye getiren kişi, Bulgaristan’ın Filibe kentinden olan Niyazi Kızıltepe‘dir. Yurdumuzda en eski atıcılık kulübü ise, 1921’de İstanbul Avcılar ve Atıcılar İhtisas Kulübü adıyla açılandır. Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonunun kuruluşu, 1940 yılındadır.

Atıcılık, belirli bir süre ateşli silâhlarla yöneltilen ve özellikle hayvan avlamayı amaçlayan bir spor dalıdır. Atıcılık, insanoğlunun doğumuyla başlamış, yüzyıllar boyunca gelişmiştir. Atıcılığın bir spor dali durumuna gelişiyse on dokuzuncu yüzyılda olmuştur. Atıcılık sporu, İngiltere ve Amerika’da bu yüzyılda oldukça yaygındı.

1896’da ilk kez yapılan çağdaş Olimpiyat oyunları tasımlamasında otomatik silâh, serbest tabanca (50 metreye atış) ve serbest silâh yarışmalarına yer verilince, atıcılık yarışmalarına da bütün olimpiyat oyunlarında yer verildi.1955’te Barselona, 1959’da Beyrut Akdeniz oyunlarına katılan atıcılarımız başarılı sonuçlar alamamışlardır. Bu yarışmalardan önce tek ulusal çaptaki karşılaşmayı Yunanistan’la yapan atıcılarımız, hiç bir başarı gösterememişlerdi.

Türkiye'de ilk atıcılık
Türkiye’de ilk atıcılık

Son güncelleme :

    Yorum Yap