1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Normandiya Çıkarması

Normandiya Çıkarması


Normandiya Çıkarması; II.Dünya Savaşı sırasında General Eisenhower kumandasındaki Amerikan, İngiliz, Kanadalılardan oluşan müttefik kuvvetlerin 1944 Haziran – Eylül ayları arasında Almanya’ya karşı giriştiği hücum harekatı; müttefiklerin çıkarmasından sonra Alman cephesinin yarılmasına ve hemen hemen Fransa’nın ortasına kadar geriletilmesine yol açtı.Uzun aylardan beri inceden inceye hazırlanan Normandiya’ya İngiliz – Amerikan çıkarması (veya Overlord harekatı), gerek teknik, gerek taktik alanda tesadüflere bağlı bir harekattı. Başarısı, seçilen hücum cephesinin Wehrmacht’tan gizlenmesine ve Batı Avrupa’daki hava hücumu hazırlığının etkili olmasına dayanıyordu. Normandiya savaşı birbirini takip eden üç evrede yapıldı.

Normandiya Çıkarması

1.Çıkarma ve Köprü Başı Kurulması

2-6 Haziran 1944’te Charbourg ile pas de Calais arasındaki Almanların Atlas okyanusu duvarı kıyı tahkimatı bombalandı; 5 – 6 haziran gecesi 722 savaş gemisinin eşlik ettiği 4226 nakliye gemisi, İngiliz amirali Ramsey kumandasında başlangıç hücumunu yapmakla görevli 5 tümeni taşıyarak İngiliz kıyılarından çıkarmanın yapılacağı kumsallara doğru yola çıktı. 6 Haziran sabahı hücum birlikleri Saint-Aubin, Courseulles, Arromanches, Saint – Laurent ve Saint – Martin – de- Varraville kumsallarını ele geçirmeye uğraşırken; üç hava indirme tümeni Caen ve Carentan dolaylarına paraşütle indi. Bu indirmenin tam bir baskın olmasından yararlanan birlikler aynı akşam bölgeye sağlam bir şekilde yerleştiler. 7 – 11 Haziran arası Pas de Calais’ye ikinci bir çıkarma bekleyen Almanların şiddetle tepki göstermesinden önce, kumsallarla hava indirme birlikleri arasında irtibat sağlanmış, Bayeux şehri kurtulmuş ve Mantebourg – İsigny -Bayeux – kuzey Caen hattının gerisinde 325.000 kişi (çoğu suni Avromanches limanı sayesinde) karaya çıkmıştı.

Normandiya Çıkarması
Normandiya Çıkarması

2.Köprübaşının Genişletmesi

İlk Alman tepkisi, II. İngiliz ordusunun (Demasey) şiddetli muharebelerden sonra durdurulduğu cephenin doğu kesimini etkiledi (Caen kesimi). Buna karşılık Carentan koyunun her iki kenarından savaşa giren 1. Amerikan ordusu (Bradley), Almanların Montebourg üstüne karşı hücumuna rağmen 16 haziranda Barne Ville’de Cotentin’in batı kıyısına ulaşmayı başardı. Çevreyle bağlantısı kesilen Cherbourg, Almanların bütün liman tesislerini tahribinden sonra düştü. Ondan sonra güneye dönen Bradley, 8 haziranda La Haye du – Puits’yi ele geçirirken, Dempsey ertesi gün şiddetli bir hücumla Caen’ı aldı. Birkaç gün önce Hitler Batı cephesi kumandanlığına Rundstedt’ın yerine Kluge’yi getirmişti. Ama Kluge’nin elinde, Eisenhower’ın 6 hazirandan beri çıkarttığı bir milyon askere karşılık 35 tümen vardı. 10 – 15 Temmuz arası müttefikler, Lessay – Saint – Lô – Caumont – Caen cephesinde kısa süre sonra başlatacakları hücum tertibatını almışlardı.

3.Alman Cephesinin Yarılması ve İç Kısma Doğru Genişletilmesi

18 Temmuzda İngilizler boş yere Caen’den çıkmaya uğraştılar, ama kesin darbe batıya vuruldu. Hücum cephesine 50.000 ton bomba atan 2.000 bombardıman uçağının hava hücumundan sonra, Bradley, 25 Temmuzda hücuma geçti; kanlı direnmeye rağmen 28 Temmuzda Coutances’ın, 30 ve 31 temmuzda Granville ve Avranches’ın alınmasıyla alman cephesinde geniş bir yarık açıldı. O zamana kadar yedekte tutulan llI. Amerikan ordusu (Patton) o tarihte işe karıştı (saflarında Leclerc kumandasında 2 Fransız zırhlı tümeni de çarpışıyordu) ve hemen ilerleme görevi aldı. 2 Ağustosta Avranches gediğine saldıran dört zırhlı tümen, Dinan (4 Ağustos), Renner (5), Laval (6), Le Mans (9), Alençon ve Chartres’ı (10 Ağustos) ele geçirdi. Ama bu ilerlemenin zayıf noktası alman cephesinde Avranches ve Mortain arasında açılan gediğin darlığıydı (30 km). Bu durumu gözden kaçırmayan Kluge bütün zırhlı kuvvetlerini birleştirerek Vire ve Mortain’e karşı şiddetli bir karşı hücuma geçti ve Mortain’i aldı. Ama geri hatlarına sarkılması ve müttefik uçaklarıyla bombardıman edilmesi üzerine, 13 ağustosta birliklerine genel ricat emrini verdi. Creror kumandasındaki Kanadalıların Falaise’i alması (17 ağustos) ve üç gün sonra Patton’un birliklerine kavuşması, VII. Alman ordusunun kuşatılması ve yok edilmesiyle sonuçlandı.

O tarihten sonra muharebenin büyük kısmı bitmiş ve Sen’e doğru takip hemen başlamıştı. Kuzeyde kıyılar boyunca hücuma geçen Kanadalılar 2 eylülde Abbeville’e ulaşırken Rouen üstüne yürüyen Dempsey, 3 eylülde Lille ve Brüksel’e, 4 Eylülde Anvers’e vardı. Güneyde Palton 17 Ağustosta Orleans, 21 Ağustosta Fontainebleau, 25 Ağustosta Troyes’u aldı ve eylül ortasında Moselle’e ulaştı; sağ kanadı (II. Fransız Zırhlı tümeni), 12 eylülde, Chatillon-sur-Seine yakınında Provence’tan gelen Fransız – Aamerikan birlikleriyle birleşti. 24-25 Ağustosta da Leclerc, II. Zırhlı birliğiyle Paris’i kurtarmıştı. O tarihten sonra bütün müttefik birlikleri Reich sınırlarına doğru hücuma geçtiler.

Normandiya Çıkarması Haritası
Normandiya Çıkarması Haritası

Son güncelleme :

    Yorum Yap