1. Ana Sayfa
  2. Şehir Rehberi
  3. Zonguldak | 67 | Şehir Rehberi

Zonguldak | 67 | Şehir Rehberi


Zonguldak şehir rehberi, Türkiye’nin nüfusa göre 35. şehri,Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde il merkezli şehir ; Şehrin toplam nüfusu 2019 yılı tüik verilerine göre 599.698 ‘dir. Zonguldak ilinin Plaka kodu 67 şehirler arası telefon kodu 0372 dir. Zonguldak ilinin posta kodu 67000, rakımı 10 metredir. Ayrıca Zonguldak ilinin kurtuluş günü yıl dönümü olan 21 Haziran da kutlanır(21 Haziran 1921). Zonguldak, 268 km’lik bir karayolu ve 485 km’lik demiryoluyla Ankara‘ya bağlı olduğu gibi, limanı İstanbul‘a 138 deniz mili uzaklıktadır. 

Yazımızda Zonguldak şehir rehberini,ilçe ve mahallelerini, coğrafi özelliklerini, iklim özellikleri ve yeryüzü şekillerini, detaylı şehir tarihini, jeolojik yapısını, kısaca gezilecek yerlerini ve şehir ile ilgili resimleri, Zonguldak hakkında ki bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Zonguldak Şehri Hakkında Bilgi – Şehir Rehberi

Zonguldak Şehri İlçeleri ve Mahalleleri

Zonguldak ilinde toplam 8 ilçe ve 176 mahalle bulunmaktadır. İlçeleri : 

1-Alaplı

2-Çaycuma

3-Devrek

4-Ereğli

5-Gökçebey

6-Kilimli

7-Kozlu

8-Merkez

 

Zonguldak İlçeleri
Zonguldak İlçeleri

Zonguldak Şehir Rehberi – Coğrafi Özellikler(İklim,Bitki Örtüsü,Dağları,Ulaşım,Akarsu,Geçim Kaynağı)

Zonguldak ili Karadeniz bölgesinin Doğu bölümü içinde yer alır Kuzey ve batıdan Karadeniz. güneyden Bolu ve Çankırı, doğudan da Kastamonu illeriyle sınırlanır.

Zonguldak Fiziki Coğrafya, Dağları

Zonguldak ili toprakları çok engebelidir. İl sınırları içinde hiç bir dağın yükseltisi 2.000 m’yi geçmezse de, yerey vadilerle derin yarılmış, tepelik ve yer yer dağlık bir görünüş almıştır. Ova düzlüklerine bazı akarsu vadilerinin genişlemiş kesimlerinde rastlanır ve genellikle çok yer tutmaz. Karadeniz kıyıları boyunda çok yerde yalıyarlar görülür ve bunlar ancak akarsu ağızlarında kesintiye uğrar. Kıyı gerisinde önce vadilerle çok sık yarılmış, fakat yükseltisi genellikle 1.000 m’yi geçmeyen tepelik bir kesim gelir. Daha güneyde yerey daha engebeli ve daha yüksek bir hal alır: Devrek güney-batısında Baba dağı (1.120 m) yine de fazla yüksek değildir. Daha güneyde 500 m’ye varan ve onu aşan doruklar da görülür.

Zonguldak İklim,Bitki Örtüsü,Akarsuları

Zonguldak ilinde sert olmayan, kurak mevsimi bulunmayan bir orta iklim hakimdir. Zonguldak meteoroloji istasyonunun uzun süreli  gözlemlerine göre, en soğuk ayın ortalama sıcaklığı 6°C (ocak 5°9. şubat 6°1), en sıcak ayınki 21°5C (temmuz 21°6, ağustos 21°5). Bugüne kadar görülmüş en düşük ve en yüksek sıcaklıklar -8°0 ve 40°5C’tır Yazın termometrenin 30° ‘ye çıkabildiği günlerin ortalama sayısı ancak 3,2, kışın 0°C altına düşebildiği günlerin ki 17,2’dir. Yağış boldur, kurak mevsim görülmez: yıllık ortalama yağış 1.256 mm’dir.

Zonguldak ilinin bitki örtüsü ise iklimine göre, Dağ yamaçları çoğunlukla yeşil bir orman örtüsüyle kaplanır. Yereyin fazla geçirimli (kireçli) olduğu yerlerde de Akdeniz makisini andıran çalımsı topluluklar görülür. Orman toprağı kategorisine giren alanlar il topraklarının yüzde 55,7’si olarak hesaplanır. En çok rastlanan ağaçlar köknar, kayın, sarı ve karaçam ile daha az olarak meşedir. Ormanın çekildiği kesımler de yazın kuruyan otsu bitkiler hakimdir.

Zonguldak ilinde bütün sular Karadeniz’e akar. En önemli akarsu Yenice suyu da denilen Filyos ırmağıdır. Karabük ilinde Araç ve Soğanlı sularının birleşmesiyle meydana gelen bu akarsu, Çaycuma güneyinde de Devrek çayını (Bolu suyu) alır. Öteki akarsular Bartın çayı, Üzülmez deresi (Zonguldak şehrinde denize dökülür ve Gülünç ırmak [Ereğli’de]). Bütün bu akarsular kışın ve ilkbaharda kabarır, yazın
alçalır, fakat kurumazlar. İl sınırları içinde önemli göl bulunmaz.

Maden Müzesi - Zonguldak
Maden Müzesi – Zonguldak

Zonguldak Şehir Tarihi

Zonguldak Adı Nereden Gelmektedir?

Zonguldak’ın uzun bir geçmişi yoktur. Eski kaynaklarda Herakleia (Ereğli) ve Amastris (Amasra) arasında, Filyos suyu ağzından başka bir yerde hiç bir önemli yerleşme adı geçmez.

Osmanlı yönetiminde Bolu Sancak beyliğine bağlı bir kariye (köy) olan Zonguldak, bu dönemde önemli bir gelişme göstermedi;her türlü savaş, istila ve tarihi olaylardan uzak kaldı. Zonguldak ve yöresi XIII. yy. içinde Anadolu’ya yerleşmeye başlayan Türkler tarafından ele geçirildi. 1291’de Candaroğulları, Eflani (bugün Zonguldak’ın kazası) merkez olmak üzere beyliklerini kurdular. 1392’de Yıldırım Bayezid, Zonguldak’ı Osmanlı İmparatorluğuna kattı. Fatih döneminde (1459) Amasra’nın Cenevizlilerden alınması üzerine Zonguldak bölgesi tamamen Osmanlı yönetimi alona girdi. Zonguldak ve dolayında bir sancak (il merkezi) kurulmadı. Tanzimat dönemine kadar Bolu sancağına bağlı olan Zonguldak, bu dönemden sonra Kastamonu vilayetine bağlandı.

XIX. yy. sonlarına doğru özellikle 1882’den itibaren kömür havzası yabancı kapital girdikten sonra  gelişmeye başladı. Kömür işletmesinin gerçek merkezi ve ihraç limanı oldu, Fransız şirketi tarafından mendirekli liman, kömür yıkama yerleri (lavuar), dekovil yolları ve asma hatlar lojmanlar yaptırılmış, önceleri Kastamonu vilayeti Bolu sancağı içinde Ereğli kazasına bağlı bir köy durumunda olan Zonguldak 1899’da ayrı bir kazaya (ilçe) merkez oldu, kasabada belediye kuruldu, bundan sonra Zonguldak gelişmesini sürdürerek ülke içi dış ve piyasa için kömür ihraç merkezi oldu.

1915 bahar ve yazı içinde birkaç defa rus donanması tarafından topa tutuldu. 8 mart 1920’de buraya çıkan Fransız kuvvetleri, halkın direnmesi karşısında 18 haziranda yöreden çekildiler. 1920’de sancak ve 1924’te vilayet (il) merkezi otan Zonguldak Cumhuriyet devrinde 1927’de yapılan ilk sayımda nüfusu 11.797 olarak tespit edildi bu sayı 1935’te 20.603, 1950’de 35.722. 1960’ta 54.010, 1965’te 55.400 oldu 1970’te ise 72.000’i aştı. Bir maden işletme’si ve endüstri merkezi olan Zonguldak’ın nüfusunda erkek sayısı kadın nüfustan belirgin şekilde fazladır.

Zonguldak Gezilecek Yerler

1-Gökgöl Mağarası

2-Maden Müzesi

3-Çanakçılar Hayvanat Bahçesi ve Botanik Park

4-Ereğli Müzesi 

5-Filyos Plajı 

6-Alemdar Gemi Muze

Ayrıca şehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız  Zonguldak Belediyesi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

gökgöl mağarası
gökgöl mağarası

Son güncelleme :

    Yorum Yap