1. Ana Sayfa
  2. Şehir Rehberi
  3. Şırnak | 73 | Şehir Rehberi

Şırnak | 73 | Şehir Rehberi


Şırnak şehir rehberi, Türkiye’nin nüfusa göre 43. şehri,Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde merkezli şehir ; Şehrin toplam nüfusu 2019 yılı tüik verilerine göre 524.190 ‘dır. Şırnak ilinin Plaka kodu 73 şehirler arası telefon kodu 0486 dır. Şırnak ilinin posta kodu 73000, rakımı 1.400 metredir. Şırnak, 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Siirt ilinden ayrılarak il olmuştur. 

Yazımızda Şırnak şehir rehberini,ilçe ve mahallelerini, coğrafi özelliklerini, iklim özellikleri ve yeryüzü şekillerini, detaylı şehir tarihini, jeolojik yapısını, kısaca gezilecek yerlerini ve şehir ile ilgili resimleri, Şırnak hakkında ki bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Şırnak Şehri Hakkında Bilgi – Şehir Rehberi

Şırnak Şehri İlçeleri ve Mahalleleri

Şırnak ilinde toplam 7 ilçe ve 91 mahalle bulunmaktadır. İlçeleri : 

1-Beytüşşebap

2-Cizre

3-Güçlükonak

4-İdil

5-Merkez

6-Silopi

7-Uludere

 

 

Şırnak İlçeleri Haritası
Şırnak İlçeleri Haritası

Şırnak Şehir Rehberi – Coğrafi Özellikler(İklim,Bitki Örtüsü,Dağları,Ulaşım,Akarsu,Geçim Kaynağı)

Şırnak İklim,Bitki Örtüsü,Akarsuları

Şırnak ilinin iklimini belirlerken ili, bulunduğu bölgelere göre değerlendirmek gerekir. Şırnak İlinin Doğu Anadolu Bölgesinde kalan Şırnak Merkez, Beytüşşebap ve Uludere ilçelerinde kışlar serttir. Kuzeyden gelen soğuk havalar kışın bu yörenin sert ve karlı geçmesine neden olur. Karla örtülü gün sayısı güney bölgesine göre daha fazladır.

Şırnak İlinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi içinde kalan Cizre, İdil, Güçlükonak ve Silopi İlçelerinde kışlar daha ılık fakat yazlar ise aşırı sıcaktır. İlde Doğu Anadolu ikliminin birbirine karşıt iki hava kütlesi etkisini göstermektedir. Bunlardan birisi, bölgeyi özellikle kış aylarında etkisi altında bulunduran, buna karşılık yaz aylarında kuzeye çekilen soğuk kuru hava kütlesidir. Şırnak’ta yıllık yağış ortalaması 633 mm3 civarındadır.

Şırnak’ta bitki örtüsü iklim özelliğine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. İklimin karasal olması doğal bitki örtüsü üzerinde etkili olmuştur. Mevsim içindeki yağışların az olması, doğal bitki örtüsünün bozkır olmasına neden olmuştur. Dağlık alanda yer alan ormanlar seyrek niteliktedir. Ormanaltı bitki örtüsünü kurakçıl bitkilerin oluşturduğu bu bölgedeki başlıca ağaç türü meşedir. Özellikle Beytüşşebap ve Uludere civarında bulunan dağların yüksek yerlerinde alpin çayırları bulunur.​

Şırnak Şehir Tarihi

Şırnak ili tarihsel olarak çok eski bir geçmişe sahiptir. Şırnak ili Katip Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığı “Seyahatname” ve tarihi rivayetlere göre Nuh Tufanı öncesine dayanır. Bu rivayetlere göre Cizre, tufandan sonra ikinci kez Hz. Nuh (AS) ve oğulları tarafından inşa edilirken Cizre’nin kızgın sıcağından korunmak için, Şırnak yazlık ve yaylak olarak inşa edilmiştir.Şırnak, Nuh’un Gemisi kalıntılarının olduğu öne sürülen Cudi Dağı’nın Kuzeyinde Şehr-i Nuh adıyla kurulmuş, önceleri Şerneh, daha sonraki yıllarda ise Şırnak adını almıştır. Şırnak ili tarihte bir çok önemli devletin başkentini kendi topraklarında barındırmıştır. Birinci Babil devletinin başkenti BABİL(Kebeli Köyü) Cizre sınırları içindedir. Aynı zamanda Guti (GUDİ) imparatorluğunun başkenti olan BAJARKARD Silopi ilçesi topraklarındadır.

Şırnak; Guti, Babil, Med, Asur, Pers, Sasani, Emevi, Abbasi, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde Cizre’ye bağlı bir yerleşim birimi idi. 23 Temmuz 1914 yılında ilçe olmuş ve Siirt iline bağlanmıştır. Bu konumu 1990 yılına kadar sürmüştür. 18.05.1990 tarih ve 20522 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 16.05.1990 tarih ve 3647 sayılı yasa ile il statüsüne kavuşmuştur. İle bağlı altı ilçe bulunmaktadır. Bu ilçeler Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi ve Uludere’dir.

Şırnak Gezilecek Yerler

1-Yılmaz Güney Parkı 

2-Mağara Köyü 

3-Meryemana Süryani Kilisesi 

4-Cizre Ulu Camii

5-Nuh Nebi Cami Medrese 

6-İsmail Ebul-İz El Cezeri Müzesi 

Ayrıca şehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Şırnak Belediyesi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Meryem Ana Süryani Kilisesi
Meryem Ana Süryani Kilisesi

Son güncelleme :

    Yorum Yap