1. Ana Sayfa
  2. Şehir Rehberi
  3. Osmaniye | 80 | Şehir Rehberi

Osmaniye | 80 | Şehir Rehberi


Osmaniye şehir rehberi, Türkiye’nin nüfusa göre 42. şehri,Akdeniz bölgesinde il merkezli şehir ; Şehrin toplam nüfusu 2019 yılı tüik verilerine göre 534.415 ‘dir. Osmaniye ilinin Plaka kodu 80 şehirler arası telefon kodu 0328 dir. Osmaniye ilinin posta kodu 80000, rakımı 150 metredir. Ayrıca Osmaniye ilinin kurtuluş günü yıl dönümü olan 7 Ocak da kutlanır(7 Ocak 1922).Osmaniye, 28.10.1996 gün ve 22801 sayılı kanın ile il olmuştur. Adana‘yı GaziantepUrfa ve MaraşMalatya doğrultularına bağlayan karayolu buradan geçer. Ayrıca Adana-Fevzipaşa demiryolu üzerinde de istasyonu vardır. Düzgün bir planı olan şehirde caddeler birbirini paralel veya dik olarak keser.

Yazımızda Osmaniye şehir rehberini,ilçe ve mahallelerini, coğrafi özelliklerini, iklim özellikleri ve yeryüzü şekillerini, detaylı şehir tarihini, jeolojik yapısını, kısaca gezilecek yerlerini ve şehir ile ilgili resimleri, Osmaniye hakkında ki bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Osmaniye Şehri Hakkında Bilgi – Şehir Rehberi

Osmaniye Şehri İlçeleri ve Mahalleleri

Osmaniye ilinde toplam 7 ilçe ve 133 mahalle bulunmaktadır. İlçeleri : 

1-Bahçe

2-Düziçi

3-Hasanbeyli

4-Kadirli

5-Merkez

6-Sumbas

7-Toprakkale

 

Osmaniye İlçeleri Haritası
Osmaniye İlçeleri Haritası

Osmaniye Şehir Rehberi – Coğrafi Özellikler(İklim,Bitki Örtüsü,Dağları,Ulaşım,Akarsu,Geçim Kaynağı)

Osmaniye Fiziki Coğrafya, Dağları

Osmaniye yüzey şekillerinden bir çoğunu bünyesinde toplamış ender yerlerden biridir. Arazi güneyden, kuzeye ve doğuya doğru gittikçe yükselir.  Osmaniye İli’nin batı kesimlerinde Adana ovasının doğuya doğru olan düzlükleri uzanır. Güneyinde İskenderun körfezinden doğuya doğru uzanan Amanos dağları (Gavur dağları), kuzeybatı ve kuzeybatı yönünde Toros dağları, doğusunda Dumanlı, Düldül ve Tırtıl dağları mevcuttur. Dağlar ile ovalar arasında hafif engebeli araziler mevcuttur. Ovalık arazi en çok Merkez, Toprakkale, Kadirli ve Düziçi ilçelerinde bulunmaktadır. En yüksek dağları; Düldül dağı (2.400) metre, Turna dağı ise ( 2.285) metredir.

Osmaniye İklim,Bitki Örtüsü,Akarsuları

Osmaniye ilinde iklim, dağlık ve ovalık alanlarda farklılık göstermekle birlikte, Akdeniz iklimi görünüşü taşımaktadır. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Ortalama sıcaklık 18,2 C  olup, ortalama en yüksek  sıcaklık  ortalama en yüksek  sıcaklık  42,8 C ‘dır.Yağışlar kış ve sonbahar aylarında diğer aylara göre fazla olup, yıllık ortalama yağış miktarı 767,6 mm.’dir. 

Akdeniz ikliminin yaşandığı Osmaniye’de bitki örtüsüne bakıldığında , Akdeniz bitkilerinin tamamı yetişmektedir. Özellikle krakos, Çukurova orkidesi, Çukurova menekşesi sadece bu yörede yetişen bitkilerdir. Orman ve fundalıklarda ; kızılçam, Halep çamı, karaçam, meşe, servi, sakız ağacı, göknar, sedir, ardıç, kayın, karaağaç, kızılağaç gibi ağaçlar bulunmaktadır.

Karaçay Şelalesi
Karaçay Şelalesi – Osmaniye

Osmaniye Şehir Tarihi

Osmanlı Devleti‘nin XIX. yy.ın son çeyreğinde merkezi otorite tamamen bozulmuş Osmaniye ve çevresinde asayişi yeniden sağlamak ve aşiretleri itaat altına almak amacıyla derviş Paşa komutasında Fırka- İslâhiye adı altında bir birlik görevlendirilmiştir. Derviş Paşa önce Hatay ve çevresini iskân etmiş daha sonra da Osmaniye ve çevresine gelerek yöredeki aşiretleri Hacı Osmanlı köyü ve civarına iskân etmiştir. “Yeni Vilayetler Nizamannamesi”ne göre 1866 yılında bu bölgedeki yerleşim birimi Osmaniye kazası olarak teşkilatlanmıştır. Bu kazaya Ulaşlı, Tecirli, Cerit,  Karayiğit ve Ağyazı nahiyeleri bağlanmıştır. Osmaniye kazası bu şekilde Payas (Üzeyir) Cebel-i Bereket Sancağına ve o da Halep eyaletine bağlanmıştır.

Payas Sancağı 1874’te Yarpuza taşınmış ve Osmaniye Cebel-i Bereket Sancağı adını almıştır.Osmaniye-Payas-Hassa-Bulanık-Bahçe ve Yarpuz Kazaları Cebel-i Bereket sancağına bağlanmıştır.  Meşrutiyet ile Osmaniye Cebel-i Bereket Sancağı Yarpuz’dan Osmaniye merkeze taşınmıştır. Yukarıda adı geçen idari yapı 1924 yılına kadar devam etmiştir. Sancak merkezinin Osmaniye’ ye taşındığı sırada Osmaniye nüfusu 7000 civarındadır.

Osmaniye geçirdiği bütün dönemlerde değişik kavimlerin işgal ve istilasına uğramıştır. En son 1. dünya savaşında önce İngiliz sonrada Fransızların işgaline uğramış, milletimiz direnmiş Ankara antlaşmasından sonra Fransızlar 7 Ocak 1922 ‘de Osmaniye’den çekilmişlerdir. Cumhuriyetin ilanı ile idari yapılanma yeniden şekillenmiş ve Osmaniye kazası vilayet yapılmıştır. Bu tarihlerde Osmaniye’nin nüfusu on bin dolaylarındadır. 1933 yılına kadar vilayet olan Osmaniye bu tarihte kazaya indirilmiştir. 24.10.1996 gün ve 4200 sayılı kanunla il statüsüne yeniden kavuşmuştur.

Osmaniye Gezilecek Yerler

1-Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

2-Karaçay Şelalesi

3-Kastabala Antik Kenti

4-Sabun Cayi Şelaleleri

5-Osmaniye Kent Muzesi

6-Toprakkale Kalesi

Ayrıca şehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Osmaniye Belediyesi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi
Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Son güncelleme :

    Yorum Yap