1. Ana Sayfa
  2. Şehir Rehberi
  3. Karaman | 70 | Şehir Rehberi

Karaman | 70 | Şehir Rehberi


Karaman şehir rehberi, Türkiye’nin nüfusa göre 67. şehri,İç Anadolu bölgesinin Konya bölümünde il merkezli şehir ; Şehrin toplam nüfusu 2019 yılı tüik verilerine göre 251.913 ‘dür. Karaman ilinin Plaka kodu 70 şehirler arası telefon kodu 0338 dir. Karaman ilinin posta kodu 70000, rakımı 1.039  metredir. Karaman 1989 yılında Konya ilinden ayrılarak il olmuştur. Şehir, Konya’nın 19 km güneydoğusunda kurulmuştur. Konya‘yı Mut üzerinden Silifke’ye bağlayan yola 2 km’lik bir bağlantısı, Haydarpaşa-AfyonAdana demiryolu üzerinde istasyonu vardır. 

Yazımızda Karaman şehir rehberini,ilçe ve mahallelerini, coğrafi özelliklerini, iklim özellikleri ve yeryüzü şekillerini, detaylı şehir tarihini, jeolojik yapısını, kısaca gezilecek yerlerini ve şehir ile ilgili resimleri, Karaman hakkında ki bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Karaman Şehri Hakkında Bilgi – Şehir Rehberi

Karaman Şehri İlçeleri ve Mahalleleri

Karaman ilinde toplam 6 ilçe ve 132 mahalle bulunmaktadır. İlçeleri : 

1-Ayrancı

2-Başyayla

3-Ermenek

4-Kazımkarabekir

5-Merkez

6-Sarıveliler

 

Karaman İlçeleri
Karaman İlçeleri

Karaman Şehir Rehberi – Coğrafi Özellikler(İklim,Bitki Örtüsü,Dağları,Ulaşım,Akarsu,Geçim Kaynağı)

Karaman Fiziki Coğrafya, Dağları

Karaman, 37.11 kuzey enlemleri, 33.15 doğu boylamları arasında İç Anadolu Bölgesinin güneyinde yer alır. Kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin, doğusunda Ereğli, güneydoğusunda Silifke, batısında Antalya yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.033 metredir. İlin genel yüzölçümü 8.869 km²’dir. Karaman ilinin merkez ilçe dahil 6 ilçesi vardır. Bunlar; Merkez ilçe, Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir ve Sarıveliler’dir. ​Karaman arazi bakımından genel olarak düzlüktür. Batısında Hacıbaba Dağı (2.481 m.), kuzeyinde Karadağ (2.271 m.), güneyinde Orta Toroslar (1.553 m. ile 3.227 m. arasında değişen çok sayıda dağ ve tepe) mevcuttur. ​

Karaman İklim,Bitki Örtüsü,Akarsuları

Karaman iklim yönünden, kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kurak olan karasal iklim özelliklerini taşır. Göksu vadisi ile Torosların güney yamaçlarında iklim daha yumuşaktır. Ülkemizde en yüksek yağış ortalaması 2.236,2 kg/m², en düşük yağış ortalaması 328 kg/m² olup ilimizde bu ortalama 336.3 kg/m²’dir. Bu da ilimizin çok az yağış alan bir bölgede olduğunu göstermektedir. ​

İl sınırları içinde Göksu, İbrala Deresi, Gödet Deresi, Ermenek Çayı ve Kocadere başlıca akarsulardır. Doğusunda Akgöl, kuzeyinde Acıgöl bulunmaktadır. Suni göl olarak Ermenek Barajı, Gödet Barajı, Ayrancı Barajı ve İbrala Barajı yer almaktadır. ​

İncesu Mağarası - Karaman
İncesu Mağarası – Karaman

Karaman Şehir Tarihi

Karaman Adı Nereden Gelmektedir?

Karaman ili ,yani eski adı Larende olan bu şehir önce Selçukluların, sonra Danişmendoğullarının eline geçti. II. Kılıç Arslan tarafından 1165’te geri alındı. 1191’de, I.Friedrick Barbarossa haçlı seferi sırasında buradan geçti. 1210’da Horpitalier’lerin eline geçtiyse de, bir süre sonra Selçuklu sultanı I.İzzeddin Keykavus tarafından geri alındı (1216).Karaman, 1230’dan sonra bir süre Harizmilere mülk olarak verildi. Mevlana‘nın babası Bahaeddin Veled’in Karaman’a gelmesi bu olayla ilgilidir. XIII. yy.ın ikinci yarısında Karamanlıların eline geçen bu şehir, onların devrinde gittikçe büyüdü; çeşitli binalar yapıldı; kalesi tahkim edildi.

XIV.yy.da Karaman beyleri özellikle bu şehirde oturdular. Karaman beylerinin gerek kendi aralarında, gerekse Eretnalılar ve Kadı Burhaneddin ile giriştikleri savaşlar sırasında şehir harap oldu. Karaman, 1397’de I.Bayezid eline geçti. 1402’den sonra tekrar Karamanlılar tarafından alındı. Bu devrede Memlükler, zaman zaman Karaman’a hücum ederek kalesini ateşe verdiler (1424, 1456). Karamanlı – Osmanlı mücadelesi sonunda şehir, Osmanlılara geçti (1467). Bu tarihten sonra bazen tahrir defterlerinde Larende olarak geçmesine rağmen Karaman adını aldı.

Karaman Tarihi Eserler Tarihi Yerler

Karaman ilçe merkezi özellikle Karamanoğulları devrine ait eserler bakımından çok zengindir. Çevresinde ve köylerinde eski çağlara ve Bizanslılara ait önemli kalıntılar vardır. Bunlardan en tanınmış ve önemli grup Binbir Kilise adı ile tanınan çoğu kiliselere ait harabelerdir. Karaman yakınında Karadağ’da yer alan bu yapıların büyük kısmı halen Madenşehir ve Değle köylerinin içinde ve çevresinde kalmıştır. Bunlar bir manastır topluluğu değil, daha çok bir şehir kalıntısı izlenimi verir. Eski Barata şehri olduğu hakkında tahminler varsa da kesin bir şey söylenemez. VII.-VIII. yy.a ait olmaları muhtemel bu yapılar, Orta Anadolu’ya özgü bazı mimari özellikler gösterir.

Tek ve dışarı taşkın apsis, ikiz kemerli açıklıklar, muntazam kesme taş inşaat, taş kemerlerle takviyeli beşik tonoz örtü sistemi, bütün yarım yuvarlak hatların yerini alan atnalı formu, bodur payeler, çoğu bazilika tipinde olan yapılara kendilerine  has bir görünüş sağlar. 30 Kadar yapının pek azı merkezi planlı, çoğu bazilika tipindedir. Ayrıca Karadağ’ın oldukça yüksek bir yerinde haç planlı bir yapının kalıntısı vardır. Manazan köyündeki Bizans devrine ait kaya içi yerleşme yerleri ile Fısandun köyündeki kapalı yunan haçı planlı kilise de Karamanoğullarından önceki Karaman ilçesinden kalma dikkate değer eserlerdendir.

Karaman Gezilecek Yerler

1-Manazan Mağaraları

2-İncesu Mağarası

3-Ermenek Barajı

4-Aktekke Camii 

5-Bin Bir Kilise

Ayrıca şehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız  Karaman Belediyesi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Manazan Mağaraları - Karaman
Manazan Mağaraları – Karaman

Son güncelleme :

    Yorum Yap