1. Ana Sayfa
  2. Şehir Rehberi
  3. Bayburt | 69 | Şehir Rehberi

Bayburt | 69 | Şehir Rehberi


Bayburt şehir rehberi, Türkiye’nin nüfusa göre 82. şehri,Karadeniz bölgesinin Doğu Karadeniz böümünde il merkezli şehir ; Şehrin toplam nüfusu 2019 yılı tüik verilerine göre 82.274 ‘dür (Türkiye’nin nüfusa göre en küçük şehri). Bayburt ilinin Plaka kodu 69 şehirler arası telefon kodu 0458 dir. Bayburt ilinin posta kodu 69000, rakımı 1.550 metredir. Ayrıca Bayburt ilinin kurtuluş günü yıl dönümü olan 21 Şubat da kutlanır(21 Şubat 1918).Bayburt ili 21 Haziran 1989 da Gümüşhane‘den ayrılarak il olmuştur. Yukarı bölümü dağ eteklerinde, aşağısı ova kenarında ve Çoruh ırmağının iki yanındadır. Şehirde Tarım, ticaret ve hayvancılık yapılmaktadır. SivasErzurum demir yolunun Aşkale istasyonuna ve ErzurumTrabzon transit yoluyla Trabzon limanına bağlıdır.

Yazımızda Bayburt şehir rehberini,ilçe ve mahallelerini, coğrafi özelliklerini, iklim özellikleri ve yeryüzü şekillerini, detaylı şehir tarihini, jeolojik yapısını, kısaca gezilecek yerlerini ve şehir ile ilgili resimleri, Bayburt hakkında ki bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Bayburt Şehri Hakkında Bilgi – Şehir Rehberi

Bayburt Şehri İlçeleri ve Mahalleleri

Bayburt ilinde toplam 3 ilçe ve 28 mahalle bulunmaktadır. İlçeleri : 

1-Aydıntepe

2-Demirözü

3-Merkez

 

 

 

 

Bayburt İlçeleri
Bayburt İlçeleri

Bayburt Şehir Rehberi – Coğrafi Özellikler(İklim,Bitki Örtüsü,Dağları,Ulaşım,Akarsu)

Bayburt’ta Doğu Karadeniz iklimiyle Doğu Anadolu iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Bu sebeple yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Devamlı kuzey rüzgarlarının etkisi altındadır. Senelik ortalama yağış 438 milimetredir. En yüksek sıcaklık 36 derece, en düşük ise -26,2 derecedir.

Bayburt topraklarının ancak % 3 gibi çok az bir kısmı ormanlarla kaplıdır. Eskiden ormanlarla kaplı yerler, düzensiz kesim ve yangınlar sebebiyle çıplak hale dönüşmüştür. Arazinin geniş kısmı hayvancılığa elverişli meralarla kaplıdır

Bayburt Gezilecek Yerler

1-Baksı Müzesi

2-Aydıntepe Yeraltı Şehri

3-Bayburt Kalesi

4-Kop Dağı Müdafası Tarihi Milli Parkı

5-Çoruh Nehri

6-Dede Korkut Kümbeti

Ayrıca şehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız  Bayburt Belediyesi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Baksı Müzesi
Baksı Müzesi

Son güncelleme :

    Yorum Yap