1. Ana Sayfa
  2. Şehir Rehberi
  3. Batman | 72 | Şehir Rehberi

Batman | 72 | Şehir Rehberi


Batman şehir rehberi, Türkiye’nin nüfusa göre 36. şehri,Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde il merkezli şehir ; Şehrin toplam nüfusu 2019 yılı tüik verilerine göre 599.103 ‘dür. Batman ilinin Plaka kodu 72 şehirler arası telefon kodu 0488 dir. Batman ilinin posta kodu 71000, rakımı 540 metredir. Batman 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla il olmuştur. Diyarbakır– Kurtalan demiryolu üzerindedir.Petrol rafinerisi sebebiyle gelişen bu küçük şehir, petrol boruları ile Raman ve Garzan istihsal bölgelerine bağlıdır. Raman petrol sahasının 30 km batısında, Diyarbakır‘ın 100 km doğusundadır. Raman bölgesine geniş ve sağlam bir asfalt yol ile bağlıdır. Gittikçe gelişmeye başlayan ve Doğunun baslıca petrol istasyonu olan Batman’da, Raman dağının Maymune boğazındakinden sonra, Türkiye’nin ikinci petrol rafinerisi kuruldu. Buraya getirilen ham petrol tasfiye edilir ve saf petrol haline getirilir.

Yazımızda Batman şehir rehberini,ilçe ve mahallelerini, coğrafi özelliklerini, iklim özellikleri ve yeryüzü şekillerini, detaylı şehir tarihini, jeolojik yapısını, kısaca gezilecek yerlerini ve şehir ile ilgili resimleri, Batman hakkında ki bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Batman Şehri Hakkında Bilgi – Şehir Rehberi

Batman Şehri İlçeleri ve Mahalleleri

Batman ilinde toplam 6 ilçe ve 133 mahalle bulunmaktadır. İlçeleri : 

1-Beşiri

2-Gercüş

3-Hasankeyf

4-Kozluk

5-Merkez

6-Sason

 

Batman İlçeleri
Batman İlçeleri Haritası

Batman Şehir Rehberi – Coğrafi Özellikler(İklim,Bitki Örtüsü,Dağları,Ulaşım,Akarsu,Geçim Kaynağı)

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Batman ilinin, kuzey ve kuzeydoğusu yüksek, sarp ve dağlık olup güneyi ise dağlık ve engebelidir. Dicle nehri batıdan doğuya akarak il topraklarının içinden geçer. Batman çayı, Batman-Diyarbakır il sınırını çizerek Dicle nehri ile birleşir. 4000’i aşkın mağaranın bulunduğu bu bölge dünyada benzeri az bulunan bir doğa harikasıdır. Batman’da karasal iklim hüküm sürmektedir. Bölgede yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer.

Malabadi Köprüsü - Batman
Malabadi Köprüsü – Batman

Batman Fiziki Coğrafya, Dağları

Batman ilinin kuzey ve kuzeydoğusu yüksek sarp ve dağlık olup güneyi ise dağlık ve engebelidir.Sason Dağları ( Aydınlık Dağları ) : 2500 m. Meleto 2967m. Kuşaklı Dağı 1947m Avcı Dağı 2121m. Meydanok Tepesi 2042m. Kortepe 2082m. Raman Dağı 1288m.

Batman İklim,Bitki Örtüsü,Akarsuları

Batman ilinde karasal iklim hakimdir. Dicle Nehri, Batman, Sason, Garzan ve Pisiyar çayları ilimizin sınırları içinde geçmekte olan önemli akarsulardır. Sason ve Sorkan çayları Batman Çayına; Kozluk’un kuzeyindeki Aydınlık dağlarından doğan Pisiyar Çayı ve diğer küçük dereler Garzan Çayını oluştururlar. Kulp Çayı Sorkan ve Sason Çayları Batman Çayını oluştururlar. Batman ve Garzan çayları Dicle’ye dökülürler. Ayrıca Gercüş yöresinde Gürbüz ve Aydınlı Dereleri Dicle’ye dökülürler.

Batman Gezilecek Yerler

1-Hasankeyf

2-Malabadi Tabiat Parkı 

3-Kervan Hamam ve Sauna 

4-Yılmaz Güney Sineması 

5-Zeynel Bey Turbesi

Ayrıca şehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız  Batman Belediyesi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Hasankeyf - Batman
Hasankeyf – Batman

Son güncelleme :

    Yorum Yap