1. Ana Sayfa
  2. Şehir Rehberi
  3. Artvin | 08 | Şehir Rehberi

Artvin | 08 | Şehir Rehberi


      Artvin şehir rehberi, Türkiye’nin nüfusa göre 76. sırada olan Doğu Karadeniz bölümünde Çoruh Vadisinin sol kıyısına hakim olan bir vadi üzerine kurulmuş il merkezli şehir. Şehrin toplam nüfusu 2019 yılı tüik verilerine göre 174.010‘dur. Artvin ilinin Plaka kodu 08, şehirler arası telefon kodu ise 0466 dır.Artvin şehrinin posta kodu 08000, rakımı 345 metredir. Ayrıca Artvin ilinin kurtuluş günü yıl dönümü olan 7 Mart ta kutlanır(7 Mart 1921). İskelesi olan Hopa’ya Borçka üzerinden 67 kilometrelik iyi bir yol ile bağlı bulunduğu gibi, eskiden çok virajlı bir yol ile, Yalnızçam geçidi üzerinden Ardahan ve Kars‘a bağlanıyordu. Günümüzde yeni yolların yapımı ile gidiş geliş kolaylaşmıştır. Yazımızda Artvin şehir rehberini,ilçe ve mahallelerini, coğrafi özelliklerini, iklim özellikleri ve yeryüzü şekillerini, detaylı şehir tarihini, jeolojik yapısını, kısaca gezilecek yerlerini ve şehir ile ilgili resimleri, Artvin hakkında ki bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. 

Artvin Şehri Hakkında Bilgi – Şehir Rehberi

Artvin Şehri İlçeleri ve Mahalleleri

Artvin ilinde toplam 19 ilçe ve 9 mahalle bulunmaktadır. İlçeleri : 

1-Ardanuç

2-Arhavi

3-Borçka

4-Hopa

5-Kemalpaşa

6-Merkez

7-Murgul

8-Şavşat

9-Yusufeli

Artvin İlçeleri
Artvin İlçeleri

Artvin Şehir Rehberi – Coğrafi Özellikler(İklim,Bitki Örtüsü,Dağları,Ulaşım,Akarsu,Geçim Kaynağı)

Artvin Şehri İklim,Sıcaklık,Bitki Örtüsü

         Artvin, bol kar yağışlarına rağmen kışları pek sert olmayan (Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2-3 derece) , yazları serin (temmuz,ağustos ortalama sıcaklığı 20-25 derece) ve yağışlı (yıllık yağış tutarı 654 mm) iklim altında yeşil bir orman içinde, ağaçlar ve bahçeler arasında, eğimli bir yamacın birbirini izleyen düzlükleri üzerinde gelişmiştir. Artvin’in eteğinde, Çoruh vadisinin dik çeperler arasında sıkışmış tabanı denizden ancak 225 m yükseltidedir. Ardahan‘dan Borçka’ya giden ve Çoruh vadisinin sağ kıyısını boylayan yoldan ayrılan bir kol burada sol kıyıya geçer ve Çoruh kıyısındaki iskele (Köprübaşı) mahallesinden itibaren, Artvin’in serpildiği yamaçlara tırmanır. Şehrin beyaz evleri etekte zeytin, biraz yukarılarda nar ve incir, daha yukarılarda elma, erik v.b. ağaçları arasında yayılır ve basamak biçimli düzlüklerde toplanır (kışla, 520 m’de hükümet konağı, 600 m’den yukarıda “yazlık” semtler). Artvin’in güzel manzaralı ve hava alan yukarı semtleri Karadeniz kıyısının nemli sıcak yazlarından hoşlanmayanlar için gerçekten iyi bir yazlık yeridir.Genel olarak Artvin ilinde Karadeniz iklimi hakimdir. 

Artvin Şehri Tarım Alanları ve Ekimler

      Artvin ilinde tarım alanları az yer tutar ve tahıl arasında en çok mısır, arpa, buğday, az olarak da pirinç ekilir. Diğer ürünler arasında patates, fasulye, az olarak tütün sayılabilir. Meyve ürünleri çeşitlidir. Çoruh vadisi boyunda zeytin yetiştirilir ve ihraç edilir. Karadeniz kıyısında turunçgiller gelişir ve cay fidanlıkları bulunur. Hayvancılıkta sığır sayısı başta gelir ve koyun onu yakından izler.Kıl keçisi daha azdır. Arıcılık da oldukça gelişmiştir. Artvin ilinin toprak altı zenginlikleri arasında en önemlisi bakırdır. Bakır şimdi Murgul’da (Göktaş) faal bir şekilde işletilmektedir.

Artvin
Artvin

Artvin Şehir Tarihi

       Artvin’in Çoruh vadisine hakim bir kalesi vardı. Bu yöre XVI. yy. da Osmanlı Devleti hakimiyeti altına girdi. 1877’de Ruslar tarafından istila edildi ve Berlin antlaşmasıyla (1878) onlara terk edildi. 1918 Yılında Artvin, tekrar anavatana  kavuştu. Şehir bir süre il merkezi oldu, bir ara kaldırılan il yöntemi 1936’da tekrar kuruldu. Artvin iline verilen Çoruh adı tekrar Artvin’e çevrildi.

Artvin ili ilgili Diğer Bilgiler

Artvin Barı (Atabarı)

      Artvin ve dolaylarında, genellikle erkekler tarafından oynanan bir halk oyunu. Bu oyunda, çalgı olarak Tulum yahut Tulum-Zurna denilen birmüzik aleti kullanılır. Artvin barını kadınlar da kendi aralarında oynar. 1936’da İstanbul‘da düzenlenen Balkan festivalinde, Artvinli oyuncular arasına katılarak bu oyunu Atatürk de oynadığı için, bu mutlu olayı gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla, söz konusu oyunun adı Atabarı olarak değiştirildi.

Artvin Halk Kütüphanesi

  Milli Eğitim Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğüne bağlı bir tek memurla yönetilen bir kitaplık. Halk evlerinin kapatılmasından sonra, Artvin Halk evlerinden alınan eserler ile 1953 yılında kuruldu. Kitaplık bağış yolu ile mevcudunu çoğaltmaktadır. 

Artvin Gezilecek Yerler

1-Karagöl

2-Mençuna Şelalesi

3-Borçka Karagöl Tabiat Parkı

4-Çifte Köprü 

5-Artvin Atatepe

Ayrıca şehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Artvin Belediyesi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Artvin Çifte Köprü
Artvin Çifte Köprü

Son güncelleme :

    Yorum Yap