1. Ana Sayfa
  2. Şehir Rehberi
  3. Adıyaman | 02 | Şehir Rehberi

Adıyaman | 02 | Şehir Rehberi


        Adıyaman şehir rehberi, Türkiye’nin Nüfusa göre 33‘üncü şehri,şehrin eski adı “Hısn Mansur“‘ olarak bilinmektedir. Güneydoğu Anadolu’da il merkezli şehrin 2019 tüik verilerine göre nüfusu 624.512 tür.Adıyaman ilinin Plaka kodu 02, şehirler arası telefon kodu ise 0416 dir. Adıyaman şehrinin posta kodu 02000, rakımı 669 metredir. Şehir, Malatya dağlarının (Güneydoğu Toroslar) güney eteğinde bir ova kenarındadır(yüksk. 725 m). Fırat ırmağına Samsat aşağısında karışan Kalburcu suyunun kollarından birinin kenarındadır. 66 kilometre uzanan bir yol ile Fevzipaşa-Malatya demir yolunun Gölbaşı istasyonuna, 108 kilometre mesafede olan Malatya‘ya ise bir dağ yolu ile bağlanır.Yazımızda Adıyaman şehir rehberini,ilçe ve mahallelerini, coğrafi özelliklerini, iklim özellikleri ve yeryüzü şekillerini, detaylı şehir tarihini, jeolojik yapısını, kısaca gezilecek yerlerini ve şehir ile ilgili resimleri, Adıyaman hakkında ki bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. 

Adıyaman Şehri Hakkında Bilgi – Şehir Rehberi

Adıyaman Şehri İlçeleri ve Mahalleleri

Adıyaman ilinde toplam 9 ilçe ve 174 mahalle bulunmaktadır. İlçeleri : 

1-Besni

2-Çelikhan

3-Gerger

4-Gölbaşı

5-Kahta

6-Samsat

7-Sincik

8-Tut

9-Merkez

Adıyaman İlçe Haritası
Adıyaman İlçe Haritası

Adıyaman Şehir Rehberi – Coğrafi Özellikler(İklim,Bitki Örtüsü,Dağları,Ulaşım,Akarsu,Geçim Kaynağı)

       Doğu Anadolu’nun yukarı Fırat bölümü ile Güneydoğu Anadolu’nun orta Fırat bölümü üzerinde yer alan Adıyaman ili, doğuda Fırat vadisi ile, batıda yukarı-Aksu oluğu arasında uzanır, kuzeyde Malatya dağlarına dayanır (yükselti Akdağ 2.620 m), güneyde vadilerle yarılmış dalgalı yaylalar (800 -600 m) halini alır. Yüz ölçümü 7.871 km., ilçe sayısı 9 ve 174 adet mahallesi bulunmaktadır.İklim, genel olarak sert, yaylada kışlar oldukça soğuk, yazlar pek sıcaktır, yağışlar dağlara doğru artar, güneye doğru azalır (Adıyaman’da yıllık ortalama 835 mm), en yağışlı mevsim kıştır. Yazlar kurak geçer. Dağlık kesime çok kar yağar.

        Adıyaman ilinde , yayla üzerinde etkin bitki örtüsü bozkırdır, su boylarında söğüt dizileri ve bazı köyler etrafında kavaklıklar görülür. Dağlık alanlarda eski meşe ormanlarının ancak önemsiz kalıntıları bulunur.İl toprakları bütünü ile Fırat havzasına dahildir, yalnız batıda dar bir alan Aksu ile Ceyhan’a su yollar. Tarak su, Kahta suyu, Kalburcu suyu ve Göksu, Fırat’ın bu ilden aldığı başlıca su kaynaklarıdır. Fırat bu il sınırında ünlü boğazlarından yaylaya açılır, yatağında en bol suya ilkbaharda (nisan), en azına da yaz sonunda (eylül) rastlanır.

Adıyaman İli Geçim Kaynağı , Sanayi , Ulaşım

         Adıyaman ilinin başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ekili-dikili topraklar (nadas hariç) ilin yüzde 22’sini bulur;en çok buğday (70-80 bin ton), arpa (50-65 bin ton), baklagillerden özellikle mercimek, nohut, endüstri bitkilerinden tütün (2 milyon kilo kadar), pamuk (3-4 bin ton) daha az olarak pirinç, pancar, biber, çeşitli sebze, kavun, karpuz ekilir, üzüm bağları geniş yer tutar (28 bin hektar), ürün kısmen kurutulur, pekmez, pestil v.b. yapılır. Hayvanlardan en çok keçi (300.000), koyun (200.000), sığır (100 000), eşek (25.000) yetiştirilir.Yeraltı zenginliklerinin önemi üzerinde esaslı bilgimiz bulunmamaktadır. Adıyaman yaylasının derinliklerinde petrol oluşumuna ve birikmesine elverişli yapı bulunmaktadır.Bir iki yerde petrol izine rastlanmıştır.

           Sanayi alanında fazla bir geliş­me göstermemiştir: pamuğu işleyen bir kaç fabrika, un ve yağ fabrikası bulunur. Ulaşım bakımından Adıyaman ili Türkiye’nin oldukça sapa kalmış bir köşesi sayılır. ilin batı sının içinden geçen Fevzipaşa-Malatya demiryolu, bütün ilin başlıca ulaşım damarı sayılır(Günümüzde yerel trafik ve otobüs firmaları öne çıkmaktadır.); bu demiryolunun Gölbaşı istasyonundan başlayan orta kaliteli bir yol, Besni (31 km), Adıyaman (66 km) ve Kalıta’ya (106 km) doğru uzanır. Malatya dağ yolu büyük ölçüde ulaşıma elverişli sayılmaz, Besni-Gaziantep yolu (99 km) üzerinde de trafik çok canlı değildir. İlin bir sınırı üzerinde bulunan Fırat, ulaşıma elverişli değildir, belli geçitlerden sallar ile geçilir (Samsat üzerinden Urfa‘ya giden yol. 101 km).Ayrıca günümüzde Gölbaşı ilçesi üzerinden giderek GaziantepUrfa otoyoluna ulaşılabilmektedir.

Adıyaman Şehir Tarihi – Şehir Rehberi

         Adıyaman şehri Ortaçağ‘da önemli bir rol oynadı. Aslında bu ortaçağ şehrinin bir ilk çağ beldesi yerine geçmiş olması da mümkündür:Şehrin 5 km. kuzeyindeki Piran köyünün yerinde bulunan belde, eskiden Perre adını taşırdı, kaya içinde oyulmuş mezarları ve su yollan vardı. Üç kapılı surları ve ortasında bir hisar harabesi bulunan şehrin eski adının, emevi kumandanlarından Mansur bin Cavana‘dan geldiği söylenir. Adıyaman Kalesi abbasi halifesi “Harun ür-Reşid“(resimdeki) tarafından tamir ettirilmiş, Müslümanlığın ilk devirlerinde  Bizans Devleti hudutları üzerinde sınırları koruyan kalelerden biri rolünü oynamıştı. X. yüzyıldan itibaren bir süre Bizanslıların, sonra Haçlıların istilasına uğradı, XII. yy. ortasında Selçuklular tarafından geri alındı, Xll. yy. sonharun ur-residlarında Mısır Memlük devletine geçti, yöreye Türk oymaklarının yerleşmesi çalışması Dulkadiroğulları devrinde daha da artmıştır. Nihayet 1516’da, bütün bu yöre I.Selim tarafından Osmanlı İmparatorluğuna katıldı.

         Bundan sonra hudut şehri olmaktan çıkan Hısn Mansur’un kalesi bakımsız kaldı, harap oldu. Türkler resmi yazılarında eski adı kullanmakla beraber, beldeye “Adıyaman dediler. XIX. yy. sonlarında kasabanın 8 000 kadar nüfusu bulunuyordu ve Adıyaman  iyi yolların olmaması yüzünden, dış dünya ile bağlantısı asgariye inmiş sapa bir kasaba durumuna düşmüştü. Cumhuriyet devri başında Malatya iline bağlı bir ilce merkezi olan Adıyaman’ın nüfusu 1927’de 8 644 idi; bu sayı 1950’de 1 1 681 ve il merkezi haline getirildikten sonra 1955’te 13.966 oldu, 1960’ta 16.487’yi buldu ve 1965’te 22.000’i geçti.

Adıyaman Tarihi Eserleri ve Tarihi Yerler

    Arkeolojik eserler bakımından Adıyaman ili, Türkiye’nin en dikkat çeken illerinden sayılır: il merkezinin kuzeyinde Piran köyünde, eski Perre’nin mağaraları; Fırat boyunda, boğaza hakim Gerger ve Samsat (eski adı:  Samosata, Araplar devrinde ünlü Sumeysat) kaleleri yükselir. Kahta ilçe merkezi yakınında Cendere köprüsü bulunmaktadır.En önemli anıtı, önü iri başlı heykeller ile donatılmış sivri bir yığma tepe şeklinde, Komagene krallarının mezarı olarak yapılmış olan Nemrut dağındadır.

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

1- Nemrut Dağı(resimdeki)

2-Cendere Köprüsü

3-Pirin Ören Yeri

4-Karakuş Tümülüsü

5-Saffan Bin Muattal Turbesi

6-Su Gözü

Sigara kullanıyorsanız mutlaka “Çelikhan Tütününü” denemenizi tavsiye ediyoruz.Ayrıca şehir ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Adıyaman Belediyesi sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Adıyaman Nemrut Dağı
Adıyaman Nemrut Dağı

 

Son güncelleme :

    Yorum Yap