1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Çörek Otu Hakkında Herşey

Çörek Otu Hakkında Herşey


Çörek Otu Nedir, Hangi Hastalıklarda Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilmeli, Botanik Adı, Yetiştirildiği yerler, Yetiştiriciliği ve Ekimi, Ekim Zamanı, Saksıda Çörek Otu Yetiştirmek

      Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü etkiye sahip olan çörek otu, ifraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir. Ayrıca çörek otu, kan şekerini de düşürür. Damar hastalıklarını önler ve hazmı kolaylaştırır.
[1]

ÇÖREK OTU HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

*Çörek otunu, sadece hastalandığınız zaman değil, hasta olmadığınız zamanda tüketebilirsiniz.

*Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, uzmanlar tarafından çörekotunu tüketmeniz gerektiği söylenmektedir.

*Vücudunuzda bulunan mikropların yok olmasını sağlayacaktır.

*Bakterilerle savaştığı bilinmektedir.

*Grip ve ya nezle gibi rahatsızlıkları daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

*Direncinizin artmasını sağlayacaktır.

*Nefes darlığınız varsa kullanmanız gerekmektedir.

*Astım hasatlıklarına birebir gelmektedir.

*Üst solunum yollarınızın açılmasını sağlayacaktır.

*ADIS hastalığına çok iyi gelmektedir.

*Prostat, Meme, Rahim kanserine çok iyi gelecektir.

*Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyecektir.

*Vücudumuzda bulunan ve insan sağlığına zararlı olacak olan toksinleri vücudunuzdan atmanızı sağlayacaktır.

*Kolon Kanseri olmanızı engelleyecektir.

*Şeker hastalığına iyi gelecek ve yüksek şekeri olanların şekerini dengeleyecektir

*Kan şekerini düzene sokar.

*Alerji rahatsızlıklarına iyi gelecektir. Özellikle ilkbaharda oluşan polen alerjisi olanların kullanması gerekmektedir.

*Egzama gibi rahatsızlığınız varsa, çörekotu iyi gelecektir.

*Romatizma ağrısı çekiyorsanız, o zaman sizlerin de çörekotu tüketmeniz gerekmektedir.

*Mide hastalıklarında son derece etkilidir.

*Reflü, Ülser ve gastrit rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

*Karaciğer yağlanmasına karşı direnç gösterir ve karaciğer yağlanmasını engelleyecektir.

*Kalp rahatsızlığınız varsa ve damarlarınız tıkalıysa, damarları açma özelliği bulunmaktadır.

*Kolesterolünüzün normale dönmesini sağlayacaktır.

*Yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gerekmektedir.

*Basur rahatsızlığını geçirdiği bilinmektedir.

*Saçların Beyazlamasını önlemektedir.
[2]

 

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI

* Çörek otu, meme ve prostat kanserini yavaşlatır, akciğer kanserine karşı koruyucudur.

* Kan şekerini düşürür.

* Kanı sulandırır.

* Kalp enfarktüsü riskini azaltır.

* Romatizma ağrılarını dindirir.

* Öksürük ve solunum yolu hastalıklarını tedavi ettiği bilinir.

* Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

* İltihap giderici ve idrar söktürücüdür.

* Cilt hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır.

* Antioksidan özelliğe sahiptir.

* Zayıflamaya yardımcı olur.

* Hazmı kolaylaştırır.

* Mikrop ve virüslere karşı koruyucudur.

* Depresyon ve panik atak hastalığını tedavi edicidir.
[3]

NASIL TÜKETİLMELİDİR?

      Yeni başlayanlar, 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı; sonrasında günde 1 veya 2 kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Ayrıca kapsül formunda da alınabilir. 2 kapsül, bir çay kaşığı miktarına eşittir.

      Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın. Bazı çörek otu yağları çiçek yağıyla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin yararı yoktur. Kalitesinden emin olunmayan ürünler kullanılmamalıdır.
[4]

BOTANİK ADI

Nigella sative
[5]

YETİŞTİRİLDİĞİ YERLER

      Ilıman ve sıcak iklimlerde; Balkanlar, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Hindistan’da yabani veya kültür olarak yetiştirilir. Türkiye’de Ege, Afyon, Isparta, Burdur ve Trakya Bölgelerinde tarımı yapılmaktadır.
      Türkiye’de önemli olarak iki çeşit çörek otu bilinmektedir. Bunlar, Şam Çörek otu ve Kır Çörek otu olarak adlandırılmıştır.
[6]

TÜRKİYE’DE TIBBİ ÇÖREK OTU YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ÇÖREK OTU EKİMİ

      Öncelikle paylaşımda bulunacağımız bu metin tamamen Çiftçizade firmasının kendi bünyesinde organize ettiği uygulamaların sonuçlarından yararlanılarak yazılmıştır. Çiftçizade firmasının Türkiye tarımına ve Türkiye çiftçisine yardımcı olacağını düşündüğü paylaşımlardır. Metin içeriklerinde yer alan bilgiler Çiftçizade firmasının sözleşmeli çiftçilerince uygulanarak, takibini yaptığı ve sonuçlarını gözlemlediği verilere dayanmaktadır.

      Ülkemizde son dönemde rağbet gören ve birçok destek proğramında yer alan Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği’nin uygulamalarının dahada arttığını görüyoruz. Fakat bu tarımsal faaliyetlerle ilgili kesinleşmiş bilgiler yer almamakla birlikte birçok yanlış bilgi yer almaktadır. Bu yüzden bu hususda Çiftçizade olarak ülkemiz çiftçisini uygulaması yapılmış bilgilerle aydınlatmaya yönelik faaliyetidir. Hiçbir maddi menfaat talep edilmeyerek , yapılacak uygulamaların hasar sonuçlarında firmamız sorumluluk kabul etmeyecektir. Aşağıda sıralanan bilgiler neticesinde ülkemizde Çörek otu ekimi yapan hiçbir çiftçi verimsizlik veya hasat edememe veya kötü sonuçlarla muhatap olmamıştır.

1.Aşama- ÇÖREK OTU EKİMİ TOHUM HAZIRLIĞI

      Ülkemize ekmenizi tavsiye ettiğimiz Adi Çörek otu olarak da bilinen Nigella Sativa ve Nigella Damascena cinsidir. Bu cinsi tanımanız için görseline yer veriyor uz. Nigella Sativa cinsi çörek otu çiçek yaprakları beyaz renktedir. Beyaz çiçekleri açtığında içerisinde sarı renkli küçük tomurcuklar ve sarı renkli tomurcukların üzerlerinde yeşil çam iğnesini andıran perçemler bulunmaktadır. Ekmenizi tavsiye ettiğimiz çörek otu cinsi budur. www.ciftcizade.com

      Nigella Sativa cinsi çörek otu tohumunu temin ediniz. Yerli tohumdan türetilen bu tohumlarda bitki kırıntıları yer alabilir. Bu durumda ekmeden önce tohumları içerisinde yabancı madde kalmayacak şekilde eleyiniz. Eleme işlemi tamamlandıysa tohumunuz hazırdır.

2.Aşama – ÇÖREK OTU EKİMİ TOPRAK HAZIRLIĞI

      Toprağı pulluk yardımıyla sürünüz. Nadas yapınız. Nadas etme / Sürme işlemini ekimden hemen önce yapar iseniz tav süresine dikkat ediniz. Fakat ekimden çok önce nadas/ sürme işlemi yapar iseniz erken çıkan otlar için kazayağı çekme işleminde yarar vardır. Ekimden önce çıkan otları yok etmeniz yararınızadır.

      Sürme işleminden sonra ekimden hemen önce toprak parçalama işlemini yapan makinelerinizla kesek (büyük toprak parçaları) kırma işlemi yapınız. Kesek kırma işlemi yaptıktan sonra tav süresini bekleyiniz.

      Kesek kırma işleminden sonra ekimden hemen önce toprağa sertleştirme yapmanız tavsiyemizdir. Sertleştirme ve düzleştirme işlemini bu işlemi yapan makinelerle veyahut tapan yardımıyla veya teker çekme gibi işlemlerle ekilecek yüzeyi sertleştiriniz.

3.Aşama – ÇÖRE KOTU EKİM HAZIRLIĞI

      Çörek otu bitkisini arazinize ekin mibzeriyle ekmeniz tavsiyemizdir. Yapılan uygulamalarda ekin mibzeriyle yapılan ekimlerde verim daha fazla olmuştur.

     Çörek otu bitkisine sadece taban gübresi atmanız yararlı olacaktır. Tavsiye edilen Gübre 15-15-15 NPK Gübresidir. Bu gübreye sahip değilseniz 20-20-0 NP Gübresi veya DAP kullanabilirsiniz. Dönüme 1000 Metrekare alana atılacak gübre miktarı : 15-20 Kg gübre tavsiyemizdir.

     Çörek otu ekiminde çok tohum çok verim demek değildir. 1000 Metrekareye yani 1 dönüme atılacak tohum miktarı 1.5 Kilogramı geçmemelidir. 1,5 Kilogram tavsiyemizdir.

 Çörek otu tohumunun ekim esnasında toprak altı derinliği 3 cm geçmemelidir.

Mibzerin ekim esnasındaki ayar derecesi 0 olarak ayarlanmalı veya ayar kolu 0’a çekilmelidir.

Tohum ve Gübre karıştırılarak mibzerin gübre gözüne doldurulmalıdır. Dönüme 1.5 kg tohum ve 15 kg gübre harmanlanmış vaziyette mibzerin gübre gözüne doldurulur ve mibzerin ayar derecesi 0 olarak ayarlanarak ekime başlanır. Bereketli olsun.

Uygulamalı, örneklendirmeli anlatım:

10 Dönüm alana farz edinki çörek otu ekeceğiz.
15 Kg Nigella Sative cinsi Çörek otu Tohumu
150 Kg 15-15-15 NPK gübresi
150 Kg NPK Gübresi ve 15 Kg Tohum iyice karıştırılarak harmanlanır. Toplamda 165 Kg elde edilir.
165 Kg malzememiz Ekin Mibzerinin Gübre gözüne eşit düzeyde doldurulur.

Mibzerin derece ayarı 0 (sıfır) olarak ayarlanır.

Traktör yardımıyla 10 Dönüm araziye ekim yapılır. Mibzer arkasında tapan olması tavsiyemizdir. Sıkıştırılmış toprağa tohum atımından sonra tekrar kapatma yapacağından yararlı olacaktır.

Bu şekilde ekiminiz tamamlanmıştır. Bereketli olması dileklerimizle.

4.Aşama- BAKIM SÜRECİ

     Çörek otunda henüz ot ile mücadelede ilaç ülkemizde bulunmamaktadır. Çiftçizade olarak Amerika ve Avrupa kaynaklar yardımıyla bu çörek otu ot ilacı için çalışmalara devam ediyoruz. Çalışmalar tamamladığımız da ülkemiz çiftçisiyle paylaşılacaktır. Bu yüzden ;

     Çörek  otu tarlasında ot ile mücadele için çapa yapılmalıdır. Ot fazla değil ise Ot çekme işlemi sık sık yapılmalıdır.

     Ekiminden sonraki süreçte çiçeklenme döneminde 1 su verebilirsiniz. Verimi artıracaktır. Fakat sulama imkanınız yoksa dert etmeyin suyu çok seven bir bitki değildir.

5.Aşama- HASAT SÜRECİ

     7.Ayın sonu ve 8. Ay Temmuz sonu ve Ağustos ayları Çörek otunun hasat zamanıdır. Çiçekler kapalı kapsül halini alıp sarardıktan sonra sertleştiği zamanda Biçerdöver yardımıyla hasat edilecektir.

ÇÖREK OTU EKİMİ ZAMANI

     Değerli çiftçilerimiz Akdeniz, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde çörek otu ekimini Kasım ayından itibaren mart ayına kadar bu süreç içerisinde yapabilirsiniz. Küçük arazilerde Kasım ekimini tavsiye ediyoruz.

FAKAT ; İç Anadolu , Doğu Anadolu , Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ve nerede olursa olsun çok geniş arazilere ekimlerde Mart ayı içerisinde veya Mart sonunda ekimini tavsiye ediyoruz. Bu konuda ısrarcı olma sebebimiz ot ile mücadelesi henüz olmadığı için ilk ot çıkım süresinde otları öldürüp öyle ekim yapılması ilerleyen dönemlerde çörek otunun gelişim süresine yarar sağlayacağındandır.
[7]

SAKSIDA ÇÖREK OTU NASIL YETİŞTİRİLİR ?

     Asıl coğrafyası Batı Asya olan Çörek Otu bitkisi uygun iklimi nedeniyle ülkemizde de rahatlıkla yetiştirilebilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu faydalarının da duyulmaya başlaması ile oldukça popüler olan bu güzel ve değişik görünümlü bitkiyi aslında evinizde bir saksıda yetiştirmek oldukça basit. Gelin bu sağlıklı ve faydalı çörek otu bitkisini bahçenizde veya balkonunuzda bir saksıda nasıl yetiştirebilirsiniz inceleyelim.

Evde Balkonda Saksıda Çörek Otu Nasıl Yetiştirilir?

Öncelikle çörek otu yetiştirmek üç aşamaya ayrılır.

Tohum
Çimlenme
Çiçek
Tohum dönemi

1. Çörek Otu Tohumları Ne Zaman Ekilir : Tohum dönemi oldukça hassas olduğundan soğuklardan bitkinin fide haline gelene kadar korunması gereklidir. Bu yüzden iç mekanda yetiştirmeye başlamalıyız. Tohum için en uygun zaman don zamanı bitmeden 1 ay öncesidir. Örneğin bulunduğunuz yerde don genellikle Mart sonunda bitiyor ise anlatacağımız tohum işlemini Şubat sonunda yapabilirsiniz.

2. Çörek Otu Nasıl Ekilir : Öncelikle yumurta kapları, küçük yoğurt kutuları veya benzer kutular çimlendirme için oldukça uygundur. Kutudaki gözlerin dibine çok az killi veya kumlu veya bunların karışımı toprak koyuyoruz. Sonra kutudaki her bir göze 3 adet tohum atıyoruz ve ardından üzerlerini 0.5 cm kadar aynı toprak ile hafifçe kapatıyoruz.

3. Çörek Otu Nasıl Sulanır : Su püskürtücü kullanarak buhar verir gibi taşların üzerini suluyoruz. Üzerine streç gerebiliriz ve streçin üzerine delikler açıp buralardan da sulayabilirsiniz. Böylece nemini daha uzun süre koruyacaktır.

4. Nasıl Işık İster : Tohum döneminde hiç ışık almayan bir ortamda bekletmeniz çimlenme hızını arttıracaktır. 20-30 derece arasında karanlıkta bekleyen tohumlar 1-2 hafta içerisinde çimlenmeye başlayacaktır.

Çimlenme Dönemi

1. Her bir gözde bir tane çimlenme olması gerekiyor. Eğer birden fazla olursa en gelişmiş olanını tutup diğerlerini kopartabiliriz.

2. Çimlenme olduğunda ve küçük yapraklar belirdiğinde artık direkt olarak gelmeyen güneş ışığına ihtiyaç duyacaktır. Daha hızlı büyümesi için cam kenarında büyümesini bekleyebiliriz.

3. Sulamayı asla ihmal etmiyoruz. Su püskürtücü kullanarak buhar kıvamında sulamaya devam ediyoruz.

4. Artık çimlenen ve biraz daha büyüyen çörek otu bitkilerini kendi saksılarına taşıyabiliriz. Birbirlerinden 7-8 cm aralıklarla yeni saksılarına dikiyoruz. Tekrar kil veya kumlu toprak karşımı kullanabiliriz. Ve saksımızı bahçenin veya evin en çok güneş gören yerine yerleştiriyoruz.

Çiçeklenme Dönemi

Çörek otunun en faydalı yeri yağının bulunduğu tohumlar
Çörek otunun en faydalı yeri yağının bulunduğu tohumları nasıl toplanır

1. Bitki susuzluğa dayanabilir ancak toprağı asla nemsiz bırakmıyoruz. Her zaman su püskürtücü ile buhar kıvamında sulamaya özen gösteriyoruz. Toprağın ıslak olmamasına da dikkat edin. Nemli olması yeterlidir.

2. Suyun içerisine 2 haftada 1 bitki besini de verebilirsiniz. Büyük bir su püskürtücüye 1 çay kaşığı bitki besini yeterli olacaktır.

3. Çiçeklenme başlayacaktır. Bekleyin kuruduktan sonra kuru çiçekleri bitkiden ayırın. Eğer bu budama işlemini yaparsanız bitki çiçek açmaya devam edecektir.

4. Eğer amacınız çiçek değil tohumlarsa bu kuru çiçekleri toplamayın ve üzerinde bırakın. Bu çiçeklerin üzerinde bir süre sonra tohum torbaları oluşacaktır. Eğer bu torbaları da toplamazsanız bitki bu tohumları etrafa yayılmak için kullanır.

Tohumları Toplama

     En geleneksel yolu tohum torbaları oluşunca bunların azıcık kurumalarını beklemektir. Kuruduktan sonra uçlarından kesin ve güneş altında baş aşağı bekletin. Kurumaya devam eden tohum torbaları zamanla dağılacak ve tohumlar ortaya çıkacaktır. Çörek otu tohumlarınızı çaylarınızda, yemeklerinizde ve salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
[8]

KAYNAKÇA

[1] https://www.haberturk.com/saglik/haber/1472421-corek-otunun-faydalari-nelerdir
[2] http://www.islamveihsan.com/corek-otunun-faydalari-ve-kullanimi.html
[3] https://www.haberturk.com/saglik/haber/1472421-corek-otunun-faydalari-nelerdir
[4] https://www.e-psikiyatri.com/corek-otu-yaginin-faydalari-nedir-62900
[5] https://www.bagdatbaharat.com.tr/urunler/baharatlar/buyuk-poset/corek-otu
[6] https://www.bagdatbaharat.com.tr/urunler/baharatlar/buyuk-poset/corek-otu
[7] https://www.ciftcizade.com/corekotu-yetistiriciligi-ekimi/
[8] http://www.iyibitki.com/saksida-corek-otu-nasil-yetistirilir/

Son güncelleme :

    Yorum Yap