1. Ana Sayfa
  2. Kimdir
  3. Timbaland Kimdir?

Timbaland Kimdir?


       Adı Soyadı              : Timothy Z. Mosley

       Ünvanı                    : Timbaland 

       Mesleği                   : Söz yazarı,Şarkıcı,Yapımcı,rapçi

       Doğum Tarihi/Yeri    : 10 Mart 1971,Virjinya, ABD

       Ölüm Tarihi/Yeri       : –

     Timbaland yani Timothy Z. Mosley ilk defa karşımıza şarkıcı Jodecin 1995 senesindeki albümü “The Show, The After-Party, The Hotel” ile Sista’nın ilk albümünde yapımcılık koltuğunda yer aldı ve DeWante Swing bundan sonra Mosley’e “Timbaland” diye seslenmeye başladı.

           Aynı zamanlarda Pharrell Williams ile de dostluk kuran Timbaland, sanatçıyla birlikte bazı projelerde yer aldı. 

     1996 senesinde yayınlanan Ginuwine albümü Ginuwine… the Bachelorda tüm albümün yapımcılığını üstlenen Timbaland, albüme gelen olumlu eleştiriler sonrasında kendi sound trackını müzik piyasasına sunmuş oldu. Ritimleri aksatarak ve basit bas melodilerinin üzerine yazdığı davullarla, R&B ve hip hop dünyasında sıradışı bir tarza imza atan sanatçı parlayan bir yıldız gibi ışıldıyordu. 

       2004 senesi boyunca  LL Cool J, Xzibit, Fatman Scoop, Jay-Z, Brandy ve Utada ile birlikte çalışan ve başarılı etkiler ve müziklere imzasını atan Timbaland, 2005 senesinde de The Game, Jennifer Lopez, Missy Elliott ve Tweet’in albümlerine yardım etti. Başarılı çalışmaları sonrası Interscope bünyesi altındaki Mosley Music Group(Kendi şirketi) ile çalışmaya başlayan sanatçı, 2006 senesinde Nelly Furtado ve Justin Timberlake‘in son albümlerinde aktif rol oynayarak sanatçıların listelerde başarı kazanmasına büyük katkıda bulundu.

        2007 Nisan ayında Timbaland Presents Shock Value adlı albümünü yayınlayan Timbaland, albümüne Justin Timberlake, Nelly Furtado, Keri Hilson, Dr. Dre, Missy Elliott, 50 Cent, Tony Yayo, Magoo, Nicole Scherzinger, Sebastian, Attitude, Amar, Jim Beanz, The Hives, She Wants Revenge,Madonna, Fall Out Boy, Elton John, OneRepublic ve M.I.A. gibi isimleri konuk müzisyen olarak bulundurdu. İçerisinde barındırdığı konuk sanatçılarla farklı müzik tarzlarını albümüne yansıtmayı başaran sanatçı, albümden ilk teklisi “Give It to Me” adlı parçaya seçti.

Timbaland, 2008 yılında Aruba’da iki yıldır birlikte olduğu reklamcı sevgilisi Monique Idlett ile evlendi. Miami’de yaşayan çiftin,  bir kız çocukları var.

Timbaland en çok dinlenen şarkıları  :

1-Nelly Furtado – Say It Right (Official Music Video)

2-Nelly Furtado – Promiscuous ft. Timbaland (Official Music Video)

3-Timbaland – The Way I Are ft. Keri Hilson, D.O.E., Sebastian (Official Music Video)

4-Timbaland, OneRepublic – Apologize (Official Music Video) ft. OneRepublic

5-Justin Timberlake – SexyBack ft. Timbaland (Director’s Cut)

Son güncelleme :

    Yorum Yap