1. Ana Sayfa
  2. Kimdir
  3. Shakira Kimdir?

Shakira Kimdir?


 

        Adı Soyadı              : Shakira Isabel Mebarak Ripoll 

       Ünvanı                    : Shakira

       Mesleği                   :  Şarkıcı,  Söz yazarı, oyuncu ve dansçı

       Doğum Tarihi/Yeri    : 2 Şubat 1977, Barranquilla, Kolombiya

       Ölüm Tarihi/Yeri       : –

 

      Shakira, anne Carmen Ripoll Torrado ve baba William Mebarak Chadid’in kızı olarak 2 Şubat 1977’de Kolombiya-Barranquilla’da dünyaya gözlerini açtı.Henüz 4 yaşındayken, La Rosa De Cristal adını verdiği ilk şiirini  yazdı. Bu şiir sonrası daktilo ile ödüllendirilen Shakira, çocukluğundan beri dansada önem vermiştir. 

         1991 yılında çıkardığı ilk albümü Magia  (henüz o zaman 14 yaşında) beklenen ilgiyi görmemiştir. Albümüne ilgi görülmeyen Shakira yılmamış ve 1993 te ikinci albümü olan Peligro yu çıkarmıştır. Bu albümdede istediği sonucu alamamıştır. İlkinden daha iyi bir çıkış yakalayan Shakira sonuçtan yine de memnun değildi. Ardından Şili’de yapılan ve Latin Amerikalı şarkıcıların kendilerini gösterme fırsatı bulduğu Viña del Mar International şarkı yarışmasında seslendirdiği “Eres” isimli şarkısıyla o dönemde henüz 20 yaşında olan Ricky Martin’in de aralarında olduğu jüri tarafından 1. seçildi ve genç yıldız herkesin ilgi odağı olmayı başardı.

         1996 yılında çıkardığı Pies Descalzos albümü ile , Arjantin, Meksika, Brezilya,Colombiya ve Latin Amerika’da listeleri alt üst ederek 1. sıraya yükselmiş ve artık sesi Amerikada’da duyulmaya başlanmıştır. 1998 yılında çıkardığı “¿Dónde Están Los Ladrones?” albümü ile de Güney Amerika’daki tüm ülkelerde 1. sıraya yükselmiştir. Bütün dünyada ise “Ojos Asi” şarkısı ile çıkış yapmış ve kendini duyurmuştur. 

    2001 yılında çıkardığı “Laundry Service ” albümü ile bütün dünyada adından söz ettirmiş ve listelerde birinci sıraya çıkmıştır. Albümün en çok dinlenen şarkısı “Whenever, Wherever” Dünyada ve Türkiye’de en çok dinlenen şarkısıdır. (Sadece “Whenever, Wherever” 15 milyon kopya satmıştır. )

        Yarı arap yarı latin dans figürleriyle kendine hayran bırakan sanatçımız  Pies Descalzos adlı sivil toplum kuruluşunun(Mekrezi Colombiya) kurucusudur. 2010 yılında Dünya Kupası için  yayınladığı Waka Waka şarkısı ile dünya kupası tarihinde en çok satan sanatçı ünvanını almıştır. Şarkı youtube üzerinde 1 milyardan fazla izlenmiştir. Şarkıcının ayrıca Britney Spears,Rihanna ve Pitbull ile düet şarkıları vardır. 

Shakira youtube top 5 şarkısı ise şu şekilde : 

1-Shakira – Chantaje (Official Video) ft. Maluma

2-Shakira – Waka Waka (This Time for Africa) (The Official 2010 FIFA World Cup™ Song)

3-Carlos Vives, Shakira – La Bicicleta

Son güncelleme :

    Yorum Yap