1. Ana Sayfa
  2. Kimdir
  3. Michael Jakson Kimdir?

Michael Jakson Kimdir?


       Adı Soyadı              : Michael Joseph Jackson

       Ünvanı                    : Michael Jackson(Popun Kralı)

       Mesleği                   : Müzisyen,Söz yazarı,Şarkıcı,Besteci,Dansçı

       Doğum Tarihi/Yeri    : 29 Ağustos 1958, İndiana ABD

       Ölüm Tarihi/Yeri       : 25 Haziran 2009, Los Angeles ABD

        Michael, ABD’nin Indiana eyâletinde , fabrika işçisi olan babası Joseph Jackson ve annesi   Katherine Scruse tarafından Jackson ailesinin 9 çocuğundan yedincisi olarak dünyaya gözlerini açtı.1964 yılında henüz 6 yaşındayken babasının kurduğu Jackson 5 grubunda 1964 yılında henüz 6 yaşındayken müzik yaşamına atılmıştır.

Daha sonra 

1 – Off the Wall (1979)

2- Thriller (1982)

3-Bad (1987)

4-Dangerous(1991)

5-History (1995)

gibi dünya üzerinde  milyonlarca satan solo albümlere imza atan Jackson, efsane bir şöhret kazanmış ve “Popun Kralı” (Popun Kraliçesi : Madonna) olarak anılmaya başlanmıştır. Jackson’un albümler tüm dünyada 140 milyon üzerinde satmıştır. Michael Jackson bu rakamla Tüm Dünyada En Çok Albüm Satışı Yapan Sanatçı unvanını almıştır. 2. albümü olan “Thriller” 55 milyon üzeri ile dünyada en çok satan  albümüdür. Dünyanın en çok satış yapan albümlersıralamasında beş albümü ile listeye en çok girmiş 1. kişidir ve Thrilleralbümü  ile 1 numaralı konumdadır. Tamamen kendine ait dans tarzı ile(Moonwalker), dansa ve müziğe yeni bir soluk getirmiş, herkesi etkilemiş, dünyaca ünlü  müzisyenlerin ve sanatçıların danslarında Michael Jackson figürleri görmek alışık hale gelmiştir. Günümüzde hala müzik  kliplerindeki birçok dans hareketinin orijinali Michael Jackson’a aittir, dünyanın en iyi dansçılarından biri olarak gösterilir.

      O efsane dans figürü yani Moonwalk’ı ilk defa Jackson kardeşler olarak katıldıkları Motown’ın 25.kuruluş yıldönümünde, Billie Jean adlı parçayı seslendirirken sergileyerek tarihe geçti. 

       2001 Eylül ayında, Michael, kariyerinin 30 yılını doldurması şerefine, Madison Square Garden’da bir kutlama partisi etkinliği düzenledi.Bu etkinlikte bir çok sanatçının yanı sıra Britney Spears ile düet yaparak geçeye damgasını vurdu. 

       Michael Jackson, ölümünden önceki son yıllarda (2005-2010 arası)bazı sağlık sorunları ve skandallarla gündeme gelmiştir. Üç çocuk babası olan Michael , 25 Haziran 2009 günü Los Angeles’taki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu koma hâlinde hastaneye kaldırılmış fakat kurtarılamamıştır. Ölüm nedeni kalp durması denilse de, otopsi sonucuna göre ölüm nedeninin uykusuzluk tedavisinde kullandığı çok güçlü anestezi ilacı propofol olduğu açıklanmıştır.

 

Youtube’de Michael Jackson’un en çok dinlenen 5 şarkısı : 

1-Michael Jackson – Billie Jean (Official Music Video)

2-Michael Jackson – They Don’t Care About Us (Brazil Version) (Official Video)

3-Michael Jackson – Thriller (Official Music Video)

 

 

Son güncelleme :

    Yorum Yap