1. Ana Sayfa
  2. Kimdir
  3. Madonna Kimdir?

Madonna Kimdir?


       Adı Soyadı              : Madonna Louise Ciccone

       Ünvanı                    : Madonna / Popun Kraliçesi

       Mesleği                   : Müzisyen,Söz yazarı,Oyuncu,İş kadını

       Doğum Tarihi/Yeri    : 16 Ağustos 1958 / Michigan ABD

       Ölüm Tarihi/Yeri       : –

          Madonna   Michigan’da baba  Silvio Anthony Tony Ciccone ve anne Madonna Louise Fortin çiftinin en büyük kızı olarak 1958 de dünyaya gözlerini açtı . 1980’lerden günümüze kadar “Popun Kraliçesi” olarak anılır(Popun kralı için bknz: Michael Jackson). Pop müziğe yeni bir soluk getirmiş ve albümleri dünyada milyonlar satmıştır. Sadece  dinleyicilerini değil , diğer sanatçılarıda kendine hayran bırakmıştır. 

        1983’te kendi adını verdiği çıkış albümü ” Madonna”yı yayımladı. Bu albümü, 1998 yılında Grammy Ödülü kazanan Ray of Ligh takip etti.  2005 yılında Confessions on a Dance Floor  albümünü yayınladı.Her albümü müzik sektöründe çığır açmıştır.

Madonna, kariyeri boyunca şarkılarının birçoğunu yazıp besteledi; “Like a Virgin”, “Into the Groove”, “La is Bonita” , ” Bitch i Am Madonna”, “Papa Don’t Preach”, “Like a Prayer”, “Vogue”, “Frozen”, “Music”, “Hung Up”,”God Control” ve “4 Minutes” dahil olmak üzere birçoğu müzik listelerinde bir numaraya yükselerek hit oldu.

         Madonna‘nın popülerliği,1985 yılında oynadığı  Çılgın Madonna filminde başarılı bir performans sergilemesi sonrasında gerçekleşti.Günümüzde ise Billboard dergisi tarafından hazırlanan Billboard Hot 100 (Dünya Çapında) Tüm Zamanların En İyi Sanatçıları listesinde The Beatles grubunun hemen gerisinden gelerekikinci sırada yer aldı, ABD ve dünya single listesi tarihinin en başarılı solo sanatçısı oldu. 

        Madonna dünya genelinde 335 milyondan fazla kayıt sattı ve Guinness Dünya Rekorları tarafından tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı ilan edildi.

Madonna nın youtube üzerindeki top 5 şarkısı :

1-Madonna – Bitch I’m Madonna ft. Nicki Minaj

2-Madonna – Hung Up (Official Music Video)

3-Madonna – La Isla Bonita (Official Music Video)

4-Ariana Grande – God is a woman

5-Madonna – Vogue (Official Music Video)

 

Son güncelleme :

    Yorum Yap