1. Ana Sayfa
  2. Kimdir
  3. Katy Perry Kimdir

Katy Perry Kimdir


 

       Adı Soyadı              : Katheryn Elizabeth (Katy) Hudson

       Ünvanı                    : Katy Perry

       Mesleği                   : Şarkıcı,Söz yazarı,oyuncu

       Doğum Tarihi/Yeri    : 25 Ekim 1984 , Kaliforniya ABD

       Ölüm Tarihi/Yeri       : –

 

       Katheryn Elizabeth Hudson, anne “Mary Christine” (annesinin evlenmeden önceki soyadı Perry) ve babası “Maurice Keith Hudson” çiftinin kızı olarak Kaliforniya’da dünyaya gözlerini açtı.Katy Katheryn den Perry ise annesinin kızlık soyadından gelmektedir. Maddi açıdan zor bir gençlik geçiren Katy ailesinin baskılarıyla sürekli kiliseye gitmek zorunda kalmıştır.

       Dinî müzikler dinleyerek büyüyen Katy  , gençliğinde gospel müziği tarzı müzikle kariyerine başladı. İlk albümü olan  Katy Hudson‘ı 2001’de piyasaya sürdü. Ancak daha sonra baskılara dayanamayarak din dışı müzikler yapabilmek için Los Angeles’a taşındı.

        Perry, pop müzik tarzındaki ikinci albümünü 2008 yılında  “One of the Boys” adıyla piyasaya sürdü ve büyük bir çıkış yakaldı. 2010 yılında çıkardığı üçüncü albümü Teenage Dream ‘den çıkan “California Gurls“, “Teenage Dream“, “Firework“, “E.T.” ve “Last Friday Night ” şarkıları Abd,Avrupa ve Dünya listelerinde birinci sırada yer aldı .

2010 Mart ayında ise albümüne  “Part of Me” ve “Wide Awake” şarkılarını ekleyerek Teenage Dream: The Complete Confection adıyla yeniden yayınladı ve listelerde tekrar birinci sıraya yükseldi.Perry, 2013’te çıkardığı dördüncü albümü Prism içerisinde bulunan “Roar” ve “Dark Horse” şarkıları ile bir milyardan fazla izlenme rakamlarına ulaştı ve rekor kırdı.

        2017 yılında Katty beşinci albümü olan Witness’ı yayımladı, şarkıcı bu albümde tarzını biraz değiştirip elektropop tarzını benimsedi. Albümün en başarılı single’ı “Chained to the Rhythm”, dünya müzik listesinde 1 numaraya kadar yükseldi. “Firework” ve “Roar” gibi bazı şarkıların ile başarılı çıkışını sürdürdü .Ayrıca Timbaland ve Kesha ile birlikte bir kaç müzik çalışmasına imza atmıştır. 

        Perry, 4 Guinness Dünya Rekoru dahil olmak üzere bugüne kadar birçok ödül aldı ve adaylık elde etti. Forbes tarafından “Müzikte En Çok Kazanan Kadınlar” (2011-2015 arası) listesine dahil edildi. Dünya genelinde 11 milyon müzik albümü ve 81 milyon tek single satmıştır.

        Bir firmayla anlaşarak Purr, Meow!, Killer Queen ve Mad Potion parfümlerini satışa sundu. Temmuz 2012’de, hayatının sanatçı olduğu bölümüne odaklanan ve İngiliz oyuncu Russell Brand ile 2010’ların başında yaptığı evliliğin bozulmasını konu alan belgeseli Katy Perry: Part of Me‘yi yayımladı. Ayrıca Perry, 2018’de American Idol adlı yarışmasında jüri olarak görev aldı. 

En çok dinlenen şarkıları : (Listedeki birinci şarkı 3 milyar , diğerleri 1 milyar ve üzeri dinlenmiştir. )

1-Katy Perry – Roar (Official)

2-Katy Perry – Dark Horse (Official) ft. Juicy J

3-Katy Perry – Firework (Official)

4-Katy Perry – Last Friday Night (T.G.I.F.)

5-Katy Perry – Hot N Cold (Official)

Son güncelleme :

    Yorum Yap