1. Ana Sayfa
  2. Kimdir
  3. Christina Aguilera Kimdir?

Christina Aguilera Kimdir?


 

       Adı Soyadı              : Christina María Aguilera

       Ünvanı                    : Christina Aguilera

       Mesleği                   : Müzisyen,Söz yazarı

       Doğum Tarihi/Yeri    : 18 Aralık 1980, New York

       Ölüm Tarihi/Yeri       : –

 

        Christina; anne Shelly Loraine Fidler İspanyolca öğretmeni, babası  Fausto Wager Xavier Aguilera orduda cerrah olan ebeyvnleri tarafından dünyaya gözlerini açtı . Ebevynleri, Christina daha 6 yaşındayken boşandı ve annesi, Christina ve kardeşinin velayetini alıp annesinin yanına taşınmıştır. Çocukluğundan beri Billie Holiday, MichaelJackson, Mariah Carey, Aretha Franklin, Barbra Streisand vb. isimleri dinliyor ve hayranlık duyuyordu.12 yaşında içlerinde Britney SpearsJustin Timberlake gibi ünlülerin de yer aldığı The New Mickey Mouse Club programına katılmıştır.

         Christina debut albümü  Christina Aguilera‘yı 1999 yılında  Amerika’da piyasaya sürdü.Amerikada bu albüm 8 milyon satış rakamlarına ulaştı. Milenyuma yani 2000 yılına geldiğimizde ise Yılın en iyi sanatçısı Grammy Ödülünü almıştır. 2000 yılında çıkardığı 2. albüm “Mi Reflejo ” ile 2001 yılında “En İyi Pop Albümü” dalında Latin Grammy Ödülünü aldı. Bu albüm tüm dünyada toplamda 3 milyon satmıştır. 

          2001 yılına geldiğimizde ise Ricky Martin ile birlikte Nobody Wants to be Lonely düetini yaparak Dünya listesinde ise 1 numaraya yükselmiştir. 

        Christina 2003  yılında Mtv Avrupa Müzik Ödüllerininde sunuculuğunu ve şovmenliğini yaptı. Ayrıca 2003 yılında tüm dünyada yankı uyandıran diğer bir olay, MTV Video Müzik Ödülleri’nde Aguilera’nın sahnede Britney Spears’la birlikte Madonna’ya eşlik ederken bir anda onlarla öpüşmeye başladı.  2002’de sevgili olmaya başladığı Jordan Bratman ile Şubat 2005’te nişanlandı bir süre sonra , 19 Kasım 2005’te Napa Valley’de evlendi. (Çok hızlı değilmi :))

        15 Ağustos 2006 tarihinde Amerika,avrupa  ile aynı anda Türkiye’de de satışa sunulan Back to Basics albümü bütün dünyada listeleri alt üst etti ve birinci sıraya yükseldi. Albüm Amerika,Avrupa ve Türkiye  listelerine 1 numaradan giriş yaptı. 

Christinaya gelen en büyük eleştirilerden biri ise Lady Gaga‘yı taklit etmesidir. Aguilera, daha önce sorulan  Lady Gaga‘yı taklit ediyor musunuz? sorusuna Bahsettiğiniz kişi kadın mı erkek mi onu bile bilmiyorum şeklinde cevap vermiştir.

Christina Aguilera Youtube üzerinden dinlenen top 5 şarkısı : 

1-Maroon 5 – Moves Like Jagger ft. Christina Aguilera

2-Pitbull ft. Christina Aguilera – Feel This Moment (Official Video)

3-A Great Big World & Christina Aguilera – Say Something (Official Video)

4-Alejandro Fernández – Hoy Tengo Ganas De Ti (Video Oficial) ft. Christina Aguilera

5-Christina Aguilera, Lil’ Kim, Mya, Pink – Lady Marmalade (Official Music Video)

 

 

 

Son güncelleme :

    Yorum Yap