1. Ana Sayfa
 2. Kimdir
 3. Agatha Christie Kimdir?

Agatha Christie Kimdir?


        Adı Soyadı              : Agatha Mary Clarissa Miller Christie Mollowan

       Ünvanı                    : Agatha Christie

       Mesleği                   :  Yazar

       Doğum Tarihi/Yeri    : 15 Eylül 1890, Devon, İngiltere

       Ölüm Tarihi/Yeri       : 12 Ocak 1976,Oxfordshire, İngiltere

 

       Agatha,baba Frederick Alvah Miller anne Clarissa Margaret Boehmer tarafından dünyaya geldi.Çocuklupunda a nnesi tarafından evde eğitilen Agatha, yalnız bir çocukluk geçirdi.Henüz küçük yaşta iken öyküler yazmaya başlamıştır.Ciddi anlamda ilk denemeleri duygusal metinler içeren öyklemeler oldu . 1914 yılında İngiltere’de pilot albay Archibald Christie ile evlendi .Dislektik(Okuma ve yazma güçlüğü) olmasına rağmen öykü, roman okumayı çok seviyordu. Evlenidkten sonra Fransa’ya giden Agatha,  vakit geçirmek üzere okuduğu dedektif öykülerinin daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polisiyeromanı olan The Mysterous Affair at Styles’ı (Styles’daki Esrarengiz Olay) yazdı ve kitap 1920 yılında yayımlanmaya başlandı. 

       İlk kitabından 6 yıl sonra 1926 yılında Agatha Christie  11 gün boyunca kayboldu. Bütün aramalara rağmen bulunamaz. Arabası bir göl kenarında bulunur. Araba ağaçlara çarpmış, bavulları yerlere saçılmış vaziyettedir. Christie bir süre sonra ortaya çıkar ama hiçbir açıklama yapmaz. Bu olayın kaza süsü verilmiş bir senaryo olduğu düşünülür. Kimilerine göre ise Agatha Christie geçici hafıza kaybına uğramıştır. Bir iddiaya göre ise Agatha Christie kocasının sevgilisini öldürme planları yapmıştır. Alıntı: Wikipedia

     Agatha, 1971 yılında, İngiltere Devletinin en yüksek onur unvanı olan “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını” almıştır.Yazar, 12 Ocak 1976 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

En güzel Eserleri :

 1. On Küçük Zenci
 2. Doğu Ekspresinde Cinayet
 3. Cinayet Alfabesi
 4. Ölüm Sessiz Geldi
 5. Gizli Düşman
 6. Cinayet İlanı
 7. Ölüm Meleği

Son güncelleme :

  Yorum Yap