1. Ana Sayfa
  2. Kimdir
  3. Abbas Mirza Kimdir?

Abbas Mirza Kimdir?

Kaçar Hanedanı Veliahtı


       Adı Soyadı              :Abbaz Mirza Kaçar

       Ünvanı                    :-

       Mesleği                   : Veliaht(Kaçar Hanedanı)

       Doğum Tarihi/Yeri    : 1789, Nava, İran

       Ölüm Tarihi/Yeri       : 16 Şubat 1659, Halep, Suriye

Hayatı

        Abbas Mirza (Kaçar) İran üzerinde egemenlik gösteren Türk Kaçar hanedanının ikinci hükümdarı ve Kaçar Hanedanının veliahtı olarak tarihi kaynaklarda geçmektedir.  Bazı kaynaklarda doğum ve ölüm tarihi Nava 1787-Meshed 1833 olarakta yazmaktadır. İranda hüküm süren ikinci şah Fetih Ali Şahın oğludur. Babasının şahlık devrinde İran iç ve dış mücadeleler içindeyken, Abbaz Mirza Kaçar Azerbaycan genel valiliğine atandı. ve devletine bu mücadelelerde yardım etti. Fransız hayranıydı. Ordusunu Fransızların yardımıyla yenileştirmeye çalıştı ve Fransızlardan yardım alarak Rusların işgal ettiği Gürcistan’ı geri almak istedi. Fakat Fransa’nın doğu  bölgesindeki siyasetini ve görüşlerini değiştirmesi üzerine , Mirza Ruslar ile 1813’te Gülistan antlaşmasını imzalayarak Gürcistan’ı onlara bırakmak zorunda kalmıştır. Bu olay neticesinde zedelenen itibarını  düzeltmek için Osmanlı doğu eyaletlerine saldırdı; 1821’de Yıldırım Bayezid ve Muş sancaklarını işgal etti  , Diyarbakır’a kadar uzanan bölgeyi yağmaladı; bu arada kendisini durdurması için gönderilen Cabbarzade Celâleddin Paşa ordusunu mağlup etti. O sırada İngilizlerin koruduğu Kermanşah valisini mağlup eden(öldüren)  Mehmed Ali Mirza’nın şöhreti katlanarak arttı ve Basra körfezine kadar olan bölgeyi işgal etti

         Basra körfezine kadar olan bölgeyi işgalinden sonra Osmanlı Devletinin Basra Bağdat ve Süleymaniye topraklarıyla ilgili işlerine karışma şansını elde etti. Osmanlı Devletinin o sırada Batı’da Mora ile ilgili sefer hareketleri ona Doğudaki topraklarda serbestçe dolaşma imkanı vermiştir. Ancak Ordusunda yaşanan sıkıntıdan dolayı(Kolera salgını) askerleri ölmüş ve bunun sonucunda Tebrize kadar çekilmiş, Osmanlı Devletiyle Barış görüşmelerine başlamıştır. 

Ölümü

          Abbas Mirza Kaçar, Gürcistanın kaybedilmesini bir türlü hazmedemedi , Rusya ile savaşmak ve Gürcistanı geri almak istiyordu. 1826 yılında Ordusunu Gürcistan üzerine sürerken Azarbaycan üzerinde bulunan Gence ve  1827’de Abbasâbâd şehirlerinde mağlup oldu. 1828’de yapılan Türkmençay antlaşmasıyla, Abbas Mirza İran, Ermenistan ve Nahcivan’ı Rusya’ya vermek zorunda kaldı. Bu yenilgi sonucunda oldukça sarsılan Abbas Mirza; daha öncede ona sıkıntı veren böbrek hastalığından kurtulamayarak öldü.

 

Kaynak: Meydan Laroysse

Son güncelleme :

    Yorum Yap