1. Ana Sayfa
  2. E-devlet
  3. E-Devlet Üzerinden İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır? Adıma Açılmış İcra Dosyası Varmı? 2020

E-Devlet Üzerinden İcra Dosyası Nasıl Sorgulanır? Adıma Açılmış İcra Dosyası Varmı? 2020


E-devletin sunduğu bu hizmet aracılığı ile yurt içi mahkemelerde adınıza açılmış ve taraf olduğunuz icra dava dosyalarını listeleyebilir ve detaylarını görüntüleyebilirsiniz.Ayrıca bu işlem sayesinde “adınıza açılmış ve taraf olduğunuz icra davalarının bağlı olduğu adli birimi, dosya numarasını, davanın açılış tarihi, taraf rolü ve bütün taraflarınızı” kontrol edebilirsiniz. Ayrıca dava sorgulamak istiyorsanız :E-Devlet Üzerinden Dava Dosyası Nasıl Sorgulanır? konumuza göt atabilirsiniz. 

E-devlet üzerinden adli sicil kaydı almak için öncelikle bir e-devlet şifreniz olması gerekiyor . Eğer e-devlet şifreniz yok ise şu konumuzu inceleyebilirsiniz. E-devlet Şifresi Nasıl Alınır? E-devlet şifresi Ptt Ücreti Ne Kadardır? 

Aşama 1:

  E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifremiz ile giriş yapıyoruz . 

Aşama 2 –

Arama kısmına “İcra Dosyası sorgulama” yazıyoruz(resimdeki gibi ) ve çıkan ikinci sonuca tıklıyoruz. Ayrıca e-hizmetler bölümünden “Adalet” sayfasını seçerekte İcra Dosyası sorgulayabilirsiniz. 

Aşama 3 –

Ardından bir süre bekledikten sonra karşınıza icra ile ilgili aşağıdaki resime benzer bir sayfa çıkacak.Buradan “adli birim, dosya yıl/no , açılış tarihi , taraf rolü ve detay işlemlere ulaşabilirsiniz. 

Aşama 4 – Ayrıca detay görüntüle diyerek “Mahkeme,Dosya türü , Dosya durumu, Alacaklı Taraf, Borçlu Taraf” gibi kısımları inceleyebilirsiniz. Ayrıca vekalet verdiğiniz avukatlar var ise “Vekilleri” kısmından inceleyebilirsiniz.

 

Not : Adınıza TC Kimlik Numarası ile açılmış ya da TC kimlik Numarası ile taraf olduğunuz davalar ve icra takipleri ile ilgili veriler, ilgili yargı ve yardımcı yargı birimleri tarafından girilen verilerce oluşturulmaktadır. Dosyayı kapatma, işlemden kaldırma, taraf kaydının silinmesi vs. işlemler ile ilgili Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nca herhangi bir müdahale etme imkânı bulunmamakta olup tüm işlemler ilgili Yargı ve İcra birimlerince yapılmaktadır. TC Kimlik Numarası ile tarafı olduğunuz açık dava dosyaları ile icra takiplerinin tamamı bu sayfada görüntülenmektedir. Bu haliyle tüm yargısal işlemler elektronik ortamda gerçekleştirilmekte olduğundan, davalar sonuçlandığında yapılan işlemlerin elektronik ortamdan silinmesi mümkün değildir. Sonuçlanan ve kesinleşmesi yapılan davanızın ise kapalı hale getirilmesi yine ilgili Yargı ve İcra birimleri tarafından yerine getirilebilmektedir. Bu nedenle dosyalarınızın kapalı hale getirilmesi talebini ilgili Yargı ve İcra birimlerine yapmanız gerekmekte olup akabinde kapalı hale gelen dosyanız bu listede görüntülenmeyecektir. İcra takipleri yönüyle de; borcun icra dairesi yerine alacaklı veya vekiline haricen ödeme yapılmak suretiyle ödenmesi durumunda, icra dairesine bu bildirimin yapılması ile gerekli harçların icra dairesine ödenmesi ve takibin işlemden kaldırılmasının istenmesi gerektiği, bu işlemin yapılarak icra dairesince dosya durumunun kapalı hale getirilmesi halinde dosyalar eş zamanlı olarak bu listede görüntülenmeyecektir. Görüntülemiş olduğunuz bilgiler sadece dosyanın taraflarınca görüntülenebilmekte olup üçüncü bir kişi tarafından görüntülenememektedir.

 

Son güncelleme :

    Yorum Yap