1. Ana Sayfa
  2. Kitap Özetleri
  3. Agatha Christie – Cinayet İlanı Kitabı Tam Özeti

Agatha Christie – Cinayet İlanı Kitabı Tam Özeti

agatha cristie

       Kitap Adı               : Cinayet İlanı

      Yazarı                     : Agatha Christie

      Sayfa Sayısı           : 237

      Yayın Evi                : Altın Kitaplar

      Basım                     : 5.Basım (Temmuz 2015)

 

Kitabın Özeti:

          Chipping Cleghorn köyünde sıradan bir Cuma günüydü. Köy sakinleri her zaman olduğu gibi gazetelerini almışlardı. Fakat yerel gazetede  farklı bir ilan vardı. “29 Ekim Cuma günü saat 18.30’da Little Paddocks’ta bir cinayet işlenecektir. Bu ilanı okuyan dostların davetiye beklemeden, Little Paddocks’a gelmeleri rica olunur.” .  Bu ilanı okuyan kişiler, arkadaşları Letitia Blacklock’ın bir cinayet oyunu hazırladığını düşünürler. Ama bunun başkası tarafından hazırlanan bir şaka mı yoksa arkadaşı tarafından verilen bir davetiye mi olduğunu anlayamadılar. Lititia Blacklock ise bunun saçma bir şaka olduğunu ama insanların merak edip eve gelebileceklerini düşünerek hazırlık yaptı. Saat 18.30 yaklaşırken meraklı arkadaşları eve bir bahane sunarak eve doluşmaya başladı. Son olarak Bayan Harmann girerek; “Çok geç kalmadım ya ? Cinayet ne zaman olacak ?” dedi. Saat 18.30 geldiğinde herkes susmuştu. O anda ışıklar söndü. Herkes bunun gerçek bir oyun olduğunu sanarak sevinmeye başladı. Sonra bir anda kapı açılır ve elinde fenerle içeri bir adam girdi. “Eller yukarı.” dedi. Herkes oyun oynama düşüncesinin verdiği sevinçle ellerini kaldırdı. Eller artık havaya kalkınca. 2 el ateş sesi duyuldu. Silahlı adam biraz bekledi ve tekrar ateş sesi duyuldu. Silahlı adam yere devrildi. Misafirlerden biri ışığı yaktı ve yerde bir ceset olduğunu fark ettiler. Yerde elinde fenerle içeri gelen adamın cesedi yatıyordu. Letitia Blacklock’un ise kulağından kan aktığını gördüler. Hemen polise haber verdiler. Polis yaptığı tetkikler sonucu adamın ayağa takılması suretinde, silahın ateş aldığı kanısına vardılar ama Polis Müdürünün güvendiği İhtiyarçık Miss Marple, bu işin göründüğünden daha fazlası olduğunu kanısına vardı. Miss Marple ile aynı fikirde olan Müfettiş Craddock olayı derinlemesine araştırmaya karar verdi.

        Müfettiş olay anında orada bulunanları tek tek sorguya çekti. Müfettiş Letitia Blacklock ile konuşunca bunun bir miras davası olabileceği kanısına vardı. Miss Marple ise olayın şahitlerin evlerinde çay içip , yolda onlara denk gelerek belli etmeden o gün olanlar hakkında bilgi topluyordu. Letitia Blacklock’un çocukluk arkadaşı ve evi çekip çeviren kişi olan Dora Bunner kendisini iyi hissetmedğini söylüyerek aspirin istedi. Letitia odasındaki aspirinin yerini söyleyerek oradan alabileceğini söyledi. Aspirini alan Dora Bunner ertesi gün yatağında ölü bulundu. Belli bir süre sonra gerçek katilin kim  olduğunu fark eden Amy Murgatroy boğularak öldü.

 

       Müfettiş olay sırasında orada olan herkesi tekrar Little Paddocks’a topladı. Herkese tekrar sorular sormaya başladı. Sıra evin hizmetçisi Mitzi’ye geldiğininde, Mitzi o gün olanları kapı deliğinden gördüğünü , katilin kim olduğunu bildiğini söyledi. Fakat söylediği kişi daha önceden Müfettiş tarafından aklanan kişiydi. Mitzi itirafını yaptıktan sonra bulaşıkları yıkamak için mutfağa geri döndü. Mitzi’nin arkasından gelen Letitia Blacklock , Mitzi’yi suda boğmaya çalıştı. O sırada Miss Marple ve Müfettiş , Letitia’yı suç üstü yakaladı ve gerçek katil ortaya çıktı.

Yazar: Agatha Christie

Son güncelleme :

    Yorum Yap